Artykuły

Taniec dworski z Ameryki

Warsztaty ludowego tańca argentyńskiego, zajęcia poświęcone komedii dell'arte, widowisko Wokół tanga oraz wielki bal dla publiczności. 4 sierpnia rozpocznie się XVII Festiwal Tańców Dworskich Cracovia Danza.

Były już groteska i komedia w tańcu dworskim, był obraz dworu hiszpańskiego, były Indie i taniec dworski w krajach Orientu. XVII edycja jednego na świecie festiwalu, który w ciągu tygodnia w jednym miejscu skupia mistrzów tańca historycznego, przybliży taniec dworski w Ameryce Południowej. Do Krakowa przyjadą światowej sławy tancerki i tancerze, którzy przez tydzień w Willi Decjusza będą prowadzić warsztaty dla mniej lub bardziej zaawansowanych w tańcu dworskim. — Tradycyjnie jednym z ważnych elementów festiwalu są warsztaty prowadzone przez wybitnych specjalistów z całego świata.
Zajęcia skierowane są zarówno dla tancerzy zawodowych, jak i dla amatorów — mówi Romana Agnel, dyrektor Baletu Dworskiego Cracovia Danza. I precyzuje: — W tym roku warsztaty poprowadzą mistrzowie tańców dawnych: Barbara Segal (taniec angielski, taniec barokowy), Marie-Claire Bar Le Corre (taniec francuski, warsztaty dla dzieci), Ana Yepes (taniec hiszpański), Alaknanda Bose (indyjski taniec Kathak) i Leszek Rembowski (dawny taniec polski). Powracają też warsztaty tańca włoskiego — poprowadzi je Gloria Giordano, włoska tancerka i nauczycielka teorii tańca — zdradza Agnel. Dla tych, którzy zawsze chcieli zatańczyć tango argentyńskie, ale jakoś nigdy nie mieli odwagi, by spróbować, Cracovia Danza ma propozycję nie do odrzucenia — w niedzielę (7 sierpnia) 2-godzinne warsztaty chacarery, ludowego tańca argentyńskiego, poprowadzi gość specjalny, argentyński tancerz Facundo Penalva.

Po raz kolejny Balet Dworski Cracovia Danza dołącza do oferty coś dla amatorów aktorstwa. — Zajęcia poświęcone komedii dell'arte poprowadzą Agnieszka Cianciara-Fróhlich i Jonathan Fróhlich, jedyni w Polsce aktorzy specjalizujący się w tym gatunku teatralnym.
Tyle propozycji dla osób, które w festiwalu chcą wziąć czynny udział. Pozostali miłośnicy tańca, którzy bardziej od tańczenia wolą podziwiać innych na scenie, będą mogli nacieszyć oczy widowiskami plenerowymi w samym centrum Krakowa. Na finał festiwalu (8 sierpnia, plac Szczepański) min. spektakl Wokół tanga. — Widowisko poprowadzi widzów nie tylko przez historię tańca, opowie tańcem o tangu, które nazywane jest „smutną myślą, którą się śpiewa", ale także pokaże go jako inspiracje wielu artystów z różnych stron świata. Po widowisku wielki Bal dla Publiczności, który poprowadzą tancerze ze Szkoły Tańca Jane Austen. — Salą balową będzie plac Szczepański, jedno z najbardziej romantycznych, zwłaszcza wieczorem, miejsc Krakowa — mówi Agnel.

Drugiego dnia finałowych obchodów festiwalu wielka międzynarodowa gala taneczna „II mondo nuovo" (9 sierpnia, plac Szczepański). Wezmą w niej udział zaproszeni na festiwal goście — instruktorzy warsztatów oraz zespoły taneczne.

W finałowym występie nie zabraknie angielskiego tańca barokowego (zatańczy Barbara Segal) oraz tańca francuskiego w wykonaniu Marie-Claire Bar Le Corre. Artystkom towarzyszyć będzie Balet Dworski Cracovia Danza, który zaprezentuje wpływy Ameryki Południowej na formę tańca barokowego w baletach dworskich.

Oprócz propozycji tanecznych Balet Dworski Cracovia Danza zaprasza też na pokazy filmowe, wykłady i spotkania z wybitnymi tancerzami.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji