Artykuły

Koterski i Bogdańska o Felinim i Masinie

W środę o godz. 19 w Domu Literatury (ul. Rooseuelta 17) będzie można zobaczyć monodram o Giulietcie Masinie. Autorem scenariusza i reżyserem Nie lubię pana, panie Fellini jest Marek Koterski.

Masina poznała Felliniego w 1943 roku. Byli małżeństwem przez 50 lat. Zagrała w siedmiu filmach męża, m.in. w La Stradzie, Nocach Cabirii, Ginger i Fredzie. Nazywano ją Chaplinem w spódnicy. Artystyczny, niełatwy związek Masiny i Felliniego zainspirował Koterskiego do napisania scenariusza monodramu. Rolę Masiny w Nie lubię pana, panie Fellini oddał swojej żonie, Małgorzacie Bogdańskiej.

To drugi spektakl warszawskiego Teatru w Walizce, założonego przez Koterskiego i Bogdańską (grała m.in. tytułowe role w Baby są jakieś inne). Pierwszy to Moja droga B. na podstawie felietonów Krystyny Jandy. Koterscy robią teatr obwoźny, specjalizujący się w małych formach, które można zagrać w każdych warunkach. Wystarczą aktorzy i rekwizyty — w Nie lubię pana, panie Fellini w walizce ukryte są m.in. buty do stepowania, trąbka, megafon, nos klauna. Teatr w Walizce często gra charytatywnie — jako Masina Bogdańska występowała m.in. w więzieniach, poprawczakach i szpitalach. W środę zaprezentuje się na Letniej Scenie Domu Literatury. Nie po raz pierwszy — w ubiegłym roku brała udział w konkursie z Edytą Herbuś, z którą wystąpiła w Diwie katowickiego Teatru Żelaznego.

XVIII Przegląd Małych Form Teatralnych trwa do końca wakacji. 1 sierpnia pokazany zostanie spektakl towarzyszący — Warszawski nokturn Studia Piosenki Domu Literatury według scenariusza Teresy Stokowskiej-Gajdy i Andrzeja Maculewicza. W muzycznym przedstawieniu o powstaniu warszawskim wykorzystano fragmenty książki Władysława Bartoszewskiego Dni walczącej stolicy. W sierpniu w programie również Trucizna teatru Rodolfa Sirery w reż. Anny Zagórskiej (Centrum Kultury w Gdyni), Ostatnie osy kąsają nas nawet w listopadzie Iwana Wyrypajewa w reż. Anny Januszewskiej (Teatr Współczesny w Szczecinie), Bar pod zdechłym psem na podstawie utworów Władysława Broniewskiego (Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny z Torunia) oraz Atrament dla leworęcznych Krzysztofa Niedźwieckiego (Teatr KTO z Krakowa). Poza konkursem — projekcja Poskromienia złośnicy Szekspira w reż. Zygmunta Hübnera (8 sierpnia, Park Ocalałych) i pokaz mistrzowski Ewy Dałkowskiej — Byłam sekretarzem marszałka Piłsudskiego (31 sierpnia).

→ Bilety kosztują 35 zł w dniu spektaklu, w przedsprzedaży 20 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji