Artykuły

Łódź. Są pieniądze na Festiwal Dialogu Czterech Kultur

- Są pieniądze na Festiwal Dialogu Czterech Kultur - mówi Maciej Okuński, dyrektor naczelny Festiwalu Dialogu Czterech Kultur, w rozmowie z Michaem Lenarcińskim.

Michał Lenarciński: Urząd Marszałkowski zlecił ubiegającym się o fundusze unijne ponowne sporządzenie wniosków i powiększenie udziału własnego z 25 do 45 procent. Czy ta decyzja oznacza kłopoty dla festiwalu?

Maciej Okuński: Zostaliśmy wyłączeni z ponownego naboru wniosków. Z opiniami i ocenami wniosek nasz został przekazany Urzędowi Wojewódzkiemu i tam teraz trwają nad nim prace.

Co oznacza, że pieniądze będą?

- Właśnie tak.

Zmienił się rząd, mamy nowego ministra kultury. Czy zmienił się stosunek władz do festiwalu?

- Rozmawiałem z Jarosławem Sellinem, wiceministrem kultury, i uzyskałem zapewnienie o wspieraniu festiwalu. Wiele wskazuje, że dotacja z ministerstwa będzie wyższa niż w latach poprzednich. Wniosek już złożyliśmy. Spotkałem się także z Heleną Pietraszkiewicz, wojewodą łódzką, która obiecała nam pomoc. Mamy już listy rekomendacyjne.

Nie zmieniły się samorządy, wnoszę więc, że i zasady współpracy nie uległy zmianie?

- Nie zmieniły się. Urząd Marszałkowski przyrzekł nam dotację na podobnym poziomie co rok temu, prezydent Kropiwnicki przyznał festiwalowi 400 tysięcy złotych dotacji.

Krystalizują się więc już pewnie plany tegorocznej edycji festiwalu.

- W tym roku obchodzimy mały jubileusz: festiwal odbędzie się po raz piąty. Konkretyzuje się program muzyczny, teatralny, wystawienniczy, filmowy.

O czym może pan już powiedzieć?

- Zapraszamy Krzysztofa Pendereckiego z symfonią "Siedem bram Jerozolimy", Zygmunta Krauzego i jego "Bal w operze", będzie też Joseph Malovany i symfonia "Siedem słów" Sofii Gubaiduliny. II Symfonię Gustava Mahlera przygotują siły Filharmonii Łódzkiej i Teatru Wielkiego. Zaprosiliśmy Teatr Khan z Izraela, polskie Biuro Podróży, Teatr na Tagance z "Mistrzem i Małgorzatą". Na Piotrkowskiej pokażemy rzeźby Jerzego Kędziory, wystawę plakatu żydowskiego II RP. Będziemy kontynuować pokazy filmów propagandowych, tym razem radzieckich. Więcej mówić nie chcę - muszą być niespodzianki.

Ale termin festiwalu niespodzianką nie jest?

- Zapraszamy na inaugurację 25 sierpnia. Festiwal potrwa do 3 września.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji