Burza ze Szczecina do Gdańska
Burza Anny Augustynowicz na prestiżowym Festiwalu Szekspirowskim powalczy w Konkursie o Złotego Yoricka.
Szczecińska Burza wraz z Hamletem w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego z Narodowego Starego Teatru w Krakowie oraz Juliuszem Cezarem w reż. Barbary Wysockiej z Teatru Powszechnego w Warszawie znalazła się w finale rywalizacji o nagrodę Złotego Yoricka dla najlepszego polskiego przedstawienia szekspirowskiego. O zwycięstwo powalczy podczas prestiżowego 20. jubileuszowego Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku (29 lipca — 7 sierpnia).
To jeden z najlepszych festiwali teatralnych, który pokazuje sztuki Szekspira w inscenizacjach najwybitniejszych twórców teatru z całego świata. Widzowie wśród gwiazd zobaczą m.in. brytyjski teatr performatywny Forced Entertainment, a reżyser Romeo Castellucci przywiezie spektakl Juliusz Cezar. Fragmenty.
Burza Anny Augustynowicz zaczyna się od pokazu obsługi pomarańczowych kamizelek ratunkowych, takich, w jakich docierają uchodźcy na greckie wyspy. Samotny Prospe-ro tłumaczy z angielskiego pochwycone w eterze strzępy rozmów z tonących statków (spadających samolotów?).
Zdaniem krytyka teatralnego Łukasza Drewniaka, selekcjonera festiwalu, Burza przesiąknięta jest obrazami i emocjami współczesności, związanymi z problemem tożsamości, uchodźstwa, izolacji, chorób i lęków cywilizacyjnych. Bo Szekspir służy jako lustro dzisiejszej Europie.
W tym roku mija 400. rocznica śmierci wielkiego dramatopisarza.