Artykuły

Łódź najlepsza! Finał Festiwalu Szkół Teatralnych

W niedzielę zakończył się 34. Festiwal Szkół Teatralnych. Jury pod przewodnictwem Agaty Dudy-Gracz ogłosiło w Teatrze Nowym werdykt.

Grand Prix za wybitną osobowość sceniczną — 15 tys. zł od Piotra Glińskiego, ministra kultury i dziedzictwa narodowego — dostała Maria Dębska ze Szkoły Filmowej w Łodzi. Jury doceniło jej role w dwóch spektaklach dyplomowych — tytułową w Marii Stuart [na zdjęciu] Schillera w reż. Grzegorza Wiśniewskiego oraz Lekarza i Dygnitarza w Laleczce Williamsa w reż. Jacka Poniedziałka.

Z trzech głównych nagród aktorskich (po 5 tys. zł) dwie również trafiły do studentek Filmówki — Magdaleny Celmer (Ciocia Róża Comfort w spektaklu Laleczka) i Mai Pankiewicz (Elżbieta w spektaklu Maria Stuart). Pankiewicz dostała też Nagrodę im. Jana Machulskiego — Bądź orłem, nie zniżaj lotów (100 dolarów) oraz 1000 zł od łódzkich dziennikarzy. Trzecią nagrodę aktorską dostała Małgorzata Biela z Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie za rolę Haliny/Moniki w Między nami dobrze jest Masłowskiej w reż. Agnieszki Glińskiej.

Jury przyznało również wyróżnienia (po 1000 zł). Dostali je: Mateusz Bieryt z krakowskiej PWST (Mężczyzna w Między nami dobrze jest), Pola Błasik z PWST we Wrocławiu (Nina Zarieczna w Mewie i Orlando w Orlando), Bartłomiej Cabaj z PWST w Krakowie (Mikołaj w spektaklu Jednak Płatonow), Artur Caturian z PWST we Wrocławiu (Orlando w Orlando), Stephanie Jaskot z PWST w Krakowie (Martha w Dogville), Mateusz Korsak z PWST w Krakowie (Hipolit w spektaklu Jednak Płatonow), Jakub Nosiadek z PWSFTViT w Łodzi (Szambelan w Iwonie, Księżniczce Burgunda i Mortimer w Marii Stuart), Oskar Stoczyński z PWSFTVIT (Archie w Laleczce i Walenty w Iwonie, Księżniczce Burgunda), Karolina Wasilewska z PWST w Krakowie (Osowiała Staruszka w Między nami dobrze jest) i Magdalena Żak z PWSFTViT (tytułowa rola w spektaklu Laleczka).

Dwie nagrody po 2000 zł ufundował Opus Film, dla „aktorów, których chcielibyśmy oglądać na ekranie telewizyjnym i filmowym". Doceniono Konrada Eleryka z łódzkiej Szkoły Filmowej (Książę Filip w Iwonie, księżniczce Burgunda i Mojżesz w Laleczce) i Joannę Rozkosz z PWST w Krakowie (Anna w spektaklu Jednak Płatonow). 1500 zł „za wrażenia audialne" dała Karolinie Burek z krakowskiej PWST Grupa Toya — za rolę Bożeny i Edyty w Między nami dobrze jest.

Wyróżniono również obsady dwóch spektakli. Po 5500 zł dostały zespoły Między nami dobrze jest (PWST Kraków) i Laleczki (Szkoła Filmowa w Łodzi).

Oprócz Agaty Dudy-Gracz spektakle oceniali: Piotr Kruszczyński, Marta Nieradkiewicz, Tomasz Wasilewski i przedstawicielka ministerstwa Wioletta Laszczka-Bubień.

Jury nie przyznało żadnej nagrody studentom warszawskiej Akademii Teatralnej. W uzasadnieniu werdyktu znalazł się zapis: „Jury ubolewa, że dyplomy AT w Warszawie nie dały możliwości docenienia umiejętności i zdolności studentów oraz pragnie podziękować studentom Akademii Teatralnej za wiarę i wysiłek, jaki włożyli w pracę nad tymi dyplomami".

Martynę Trawczyńską z warszawskiej uczelni (Anna w Barbarzyńcach i Donna Libera w Awanturze w Chioggi) docenili natomiast przedstawiciele Związku Artystów Scen Polskich, nagradzając ją Deską Sceniczną i kwotą 3000 zł.

Swoich faworytów wybrała publiczność. Po 2000 zł dostali Maria Dębska i Krystian Pesta ze Szkoły Filmowej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji