Artykuły

Szczecin. Życzenia i odznaczenia na jubileusz Współczesnego

Do teatru przy Wałach Chrobrego publiczność wchodziła w sobotę w takt śpiewanego podczas happeningu "Sto lat".

Odznaczenia dla aktorów

Do teatru przy Wałach Chrobrego publiczność wchodziła w sobotę w takt śpiewanego podczas happeningu "Sto lat".

Po premierze [Burzy] był czas na część oficjalną, którą poprowadził Krzysztof Czeczot. Przedstawił się, że był aktorem TW do 2007 r. Wręczył Augustynowicz swój doktorat. Napisał go z roli Pana Młodego, którego zagrał w jej inscenizacji "Wesela".

Odznaczenia zasłużonych dla kultury aktorom - Grażynie Madej, Robertowi Gondkowi, Joannie Matuszak, Konradowi Pawickiemu, Arkadiuszowi Buszce, Beacie Zygarlickiej - przyjechał przypiąć Konrad Szczebiot, nowy dyrektor departamentu narodowych instytucji kultury w Ministerstwie Kultury a wcześniej krytyk teatralny (jego nazwisko wymieniane było w kontekście zleconego mu "audytu artystycznego" Teatru Starego Jana Klaty).

Życzenia nowej siedziby

"Teatr bez ziemi, ale z własną publicznością" zatytułowała jeden z rozdziałów "Teraz! Ilustrowana historia Teatru Współczesnego w Szczecinie" Kamila Paradowska. Książkę widzowie dostali w prezencie. Tego wieczoru regularnie powtarzały się życzenia nowej siedziby. Prof. Robert Cieślak z Uniwersytetu Warszawskiego mówił: - Życzę, żeby scena była dalej jedną z najważniejszych w kraju. To jedna z odnóg fantastycznego dziedzictwa Krystiana Lupy. Ta wartość artystyczna, która pod tym dachem często przeciekającym, musi się zmieścić, zasługuje na nową siedzibę.

- Żeby został dalej Współczesny, żeby poruszał rzeczy, które będą poruszać ludzi - życzył dr Krzysztof Bizio z Akademii Sztuki, dramaturg, który debiutował w TW.

Prof. Piotr Michałowski z Uniwersytetu Szczecińskiego, wierny widz TW puentował: - TW to jest duże coś w płaszczu Prospera.

Anna Augustynowicz mówiła, że czterdziestka to początek nowego otwarcia. Jaki jest sens tworzenia teatru? - Moment spotkania w zdolności ujrzenia. Tego nie daje żadne inne medium - tłumaczyła. - Teatr jest tak stary jak ludzkość, teatr towarzyszy człowiekowi i będzie towarzyszył, ponieważ jest potrzebny.

Teatr Współczesny w Szczecinie: "Burza" Williama Szekspira, reżyseria Anna Augustynowicz, scenografia Marek Braun, kostiumy Wanda Kowalska, muzyka Jacek Wierzchowski, ruch sceniczny Zbigniew Szymczyk. Premiera 19 marca 2016 r.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji