Artykuły

Zadzwonisz?

Jest anegdota opowiadająca o Helenie Modrzejewskiej, wielkiej polskiej aktorce. Otóż gwiazda zapytana na pewnym przyjęciu jaką to piękną poezję recytuje odpowiedziała: spis abonentów z książki telefonicznej.

Był to kolejny dowód jej wielkiego talentu — nawet książka telefoniczna w jej wykonaniu brzmiała pięknie i intrygująco.

Michał Buszewicz, utalentowany dramaturg młodego pokolenia tym razem wziął na warsztat... książki telefoniczne. Z różnych lat, począwszy od roku 1938 i na ich podstawie napisał dramat o tym samym tytule. O czym?

– „Spis abonentów owych książek staje się jedynie pretekstem do skupienia się na problemie poszukiwania międzyludzkich kontaktów. To spektakl o tęsknocie za bliskością, za kontaktem właśnie z drugim człowiekiem, z którym często porozumiewamy się klikając jednym palcem w telefon komórkowy. Książka telefoniczna pełni funkcję «analogowego Facebooka» pozwalającego na zachowanie dużo większej anonimowości i tym samym zrealizowanie utajonych potrzeb, przed którymi powstrzymują nas nieśmiałość czy wręcz lęk. Jak uniknąć anonimowości? Co zrobić ze swoją samotnością?” – opowiada nam Błażej Peszek, jeden z aktorów spektaklu.

A reżyser Michał Buszewicz dodaje, że w spektaklu w wielu warstwach pojawi się „międzyludzki kontakt telefoniczny”. Zobaczymy, jak technika wpływa na relacje i uczucia.

Spektakl reżyseruje autor, scenografię przygotowała Marta Kuliga, muzykę skomponował Krzysztof Chodkiewicz a na scenie zobaczymy także: Monikę Frajczyk, Paulinę Puślednik, Zbigniewa Kosowskiego i Macieja Charytona.
 

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji