Artykuły

Lublin-Gdańsk. "Sąd ostateczny" wg Mądzika

Leszek Mądzik [na zdjęciu] przygotowuje w Gdańsku spektakl inspirowany obrazem Hansa Memlinga "Sąd ostateczny".

Teresa Dras: O tym, że Leszka Mądzika widziano w Gdańsku, na Starówce, szeroko rozpisywały się tamtejsze gazety. Stąd wiemy, że szykuje Pan spektakl na temat obrazu Hansa Memlinga "Sąd ostateczny". Gdzie i kiedy go zobaczymy?

- Leszek Mądzik, dyrektor Sceny Plastycznej KUL: Pomysł zrodził się dwa lata temu, a w tym roku, 22 sierpnia, nastąpi szczęśliwy finał. To będzie wizualno-muzyczna prezentacja tryptyku wielkiego mistrza z Niderlandów. Kiedy gdańscy dziennikarze spotkali mnie na Starówce, szukałem właśnie odpowiedniej przestrzeni i wybrałem Kościół Najświętszej Marii Panny. Akcja rozegra się późnym wieczorem, będzie trwała ok. 40 minut. Do realizacji tego widowiska namówiła mnie Beata Sztyber, dyrektorka Muzeum Narodowego w Gdańsku, w którego zbiorach znajduje się "Sąd ostateczny" Memlinga.

Czy zdradzi Pan scenariusz wydarzenia?

- Obraz jest tylko inspiracją do rozważań na temat dobra i zła, zawartych w XV-wiecznym dziele Memlinga. Słowny opis nie odda napięć, nastrojów i klimatów tego, co powstanie za sprawą światła i muzyki. Wykonawcy - instrumentaliści i wokaliści - wystąpią na żywo. O napisanie muzyki i zbudowanie zespołu poprosiłem Pawła Odorowicza, znanego z występów w Federacji. Tak więc w Gdańsku będzie obecna silna grupa z Lublina.

Jakie są najbliższe plany?

- Razem z teatrem wyruszam w podróż do Nowego Jorku. Od 16 lutego do 5 marca będziemy co wieczór grać w teatrze LaMama, miejscu mitycznym dla awangardowych twórców. Jeszcze kilka lat temu nawet mi się nie śniło, że tam zagram, więc cieszę się ogromnie z zaproszenia. Pokażemy spektakl "Odchodzi" wg Tadeusza Różewicza, a ja poprowadzę warsztaty reżyserskie. Dekoracje, ważące ponad 2 tony, popłynęły do Stanów już miesiąc temu.

Zostały w Panu jeszcze jakieś niespełnione marzenia?

- Bardzo bym chciał spotkać się z chińską widownią, ale na razie, po powrocie z Nowego Jorku, mam w planach Teheran, Gruzję, Szwecję oraz Szczecin, wspomniany Gdańsk i Wrocław, gdzie po raz pierwszy zaprezentujemy "Odchodzi" przed autorem sztuki, czyli Tadeuszem Różewiczem. Ten rok zapowiada się na najbardziej niezwykły w całej mojej karierze artystycznej.

W TV KULTURA

18 lutego, o godz. 19.30 na kanale TVP Kultura emitowany będzie film pt. "Dotyk przemijania", poświęcony teatrowi Leszka Mądzika. Założona przez niego Scena Plastyczna KUL w ubiegłym roku święciła 35-lecie istnienia. Dokument powstał w Telewizji Lublin, jego autorką jest Dorota Nowakowska.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji