Artykuły

Warszawa. Ogłoszono nominacje do Polskich Nagród Filmowych Orły 2016

Małgorzata Szumowska, Jerzy Skolimowski, Magnus von Horn, Janusz Gajos i Maja Ostaszewska - to niektórzy z nominowanych do Polskich Nagród Filmowych Orły 2016. Nominacje do tegorocznych "polskich Oscarów" ogłoszono w czwartek w Pałacu Prymasowskim w Warszawie.

Polskie Nagrody Filmowe Orły przyznawane są w kilkunastu kategoriach, w drodze głosowania, przez Polską Akademię Filmową. O statuetkę dla najlepszego filmu rywalizować będą w tym roku: "Body/Ciało" Małgorzaty Szumowskiej, "Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy" Janusza Majewskiego oraz "Moje córki krowy" Kingi Dębskiej.

Nominacje do nagrody dla najlepszego reżysera uzyskali: Jerzy Skolimowski za film "11 minut", Magnus von Horn za "Intruza" i Małgorzata Szumowska za "Body/Ciało".

W kategorii najlepsza główna rola kobieca nominowane są: Agata Kulesza za kreację w filmie "Moje córki krowy", Gabriela Muskała - także za rolę w "Moich córkach krowach" oraz Maja Ostaszewska, która wystąpiła w "Body/Ciało".

Na nagrodę za najlepszą główną rolę męską szanse mają natomiast: Janusz Gajos - za "Body/Ciało", Maciej Stuhr - za film "Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy" i Marian Dziędziel za "Moje córki krowy".

Nominacje w kategorii drugoplanowa rola kobieca otrzymały: Anna Dymna za film "Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy", Ewa Dałkowska za "Body/Ciało" i Kinga Preis za występ w "Córkach dancingu".

W kategorii drugoplanowa rola męska nominacje do Orłów 2016 uzyskali: Adam Woronowicz za rolę w "Demonie", Marcin Dorociński, który zagrał w "Moich córkach krowach" i Wojciech Pszoniak za film "Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy".

W kategorii "Odkrycie roku" nominacje przyznano dwójce młodych reżyserów - Magnusowi von Hornowi za "Intruza i Agnieszce Smoczyńskiej za "Córki dancingu" oraz aktorce Justynie Suwale jako docenienie jej występu w filmie Szumowskiej "Body/Ciało".

Orła za najlepsze zdjęcia zdobyć mogą: Arkadiusz Tomiak nominowany za zdjęcia do dwóch filmów - "Karbali" i "Fotografa", Marcin Koszałka za "Czerwonego pająka" oraz Michał Englert za "Body/Ciało".

Nominacje do Orłów 2016 ogłoszono ponadto w kategoriach: najlepszy scenariusz, dźwięk, montaż, kostiumy, scenografia, muzyka, film europejski, filmowy serial fabularny i film dokumentalny.

Do tegorocznych Orłów kandydowały łącznie 53 polskie filmy fabularne, a w kategorii najlepszy dokument członkowie akademii wybierali nominowanych spośród 63 produkcji.

Potocznie nazywane "polskimi Oscarami" Orły to statuetki przyznawane co roku w kilkunastu kategoriach (np. najlepszy film, reżyser, pierwszoplanowy aktor, pierwszoplanowa aktorka) przez Polską Akademię Filmową, zrzeszającą ponad 600 przedstawicieli branży.

W 2016 r. przypada 18. edycja konkursu o Polskie Nagrody Filmowe Orły. W konkursie mogą startować wszystkie polskie filmy, które w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2015 r. były wyświetlane przynajmniej przez tydzień na otwartych, płatnych pokazach kinowych, a ich czas trwania przekracza 70 minut.

Ceremonię wręczenia Orłów, podczas której spośród nominowanych wyłonieni zostaną laureaci, zaplanowano na 7 marca; gala odbędzie się w Warszawie.

Konkurs o Polskie Nagrody Filmowe Orły 2016 odbywa się pod honorowym patronatem wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji