Zgrana kolekcja naszych arcydzieł
Promocja ambitnych przedsięwzięć artystycznych, dokumentacja najważniejszych wydarzeń z różnych dziedzin sztuki, ale też kreowanie nowych zjawisk to główne założenia startującego właśnie PWA.
Instytucja zainauguruje działalność koncertem muzyki Krzysztofa Komedy. Kompozycje wybitnego jazzmana, w nowych, opracowanych przez Krzesimira Dębskiego aranżacjach, wykonają postaci nie mniejszej rangi: Tomasz Stańko i legenda jazzowej wokalistyki Jimmy Scott. Zarówno dobór repertuaru, jak i wykonawców nie jest przypadkowy.
- Te nazwiska wyraźnie wskazują, jaki obszar kultury będzie mieścił się w kręgu naszych zainteresowań - mówi dyrektor PWA, Michał Merczyński. - Nie odcinamy się całkowicie od wydarzeń nieco bardziej komercyjnych, jednak nasza działalność zorientowana będzie na prezentację i popularyzację zjawisk o wyższej randze artystycznej. Takich, które dzisiaj praktycznie nie mają szansy zaistnieć w komercyjnych mediach.
Trend na Polskę
PWA jest instytucją państwową, powołaną do życia przez ministra Waldemara Dąbrowskiego i finansowaną z budżetu państwa. W tym roku pięcioosobowy zespół dysponuje kwotą 10 milionów złotych.
Głównym zadaniem wydawnictwa będzie rejestracja i tworzenie bazy najważniejszych wydarzeń kulturalnych, przede wszystkim muzycznych, ale też teatralnych, plastycznych i literackich. Jeśli wierzyć zapowiedziom Merczyńskiego, wszystkie materiały znajdujące się w bazie wydawnictwa udostępniane będą mediom, tak krajowym, jak i zagranicznym za przysłowiową złotówkę.
- Promocja kultury polskiej w Europie będzie ważnym elementem naszych działań - dodaje Merczyński. - Zamierzamy podejmować współpracę z zagranicznymi instytucjami i mediami, a za ich pośrednictwem wywołać trend na nasza kulturę.
Rejestracje i realizacje
Za pośrednictwem PWA na trwałe zagości na mapie kulturalnej Polski coroczny festiwal poświęcony twórczości jednego, wytypowanego przez wydawnictwo artysty. Bohaterem pierwszej, zaplanowanej na maj tego roku, edycji imprezy zostanie kompozytor Paweł Szymański.
Nieźle zapowiadają się też dalsze tegoroczne plany. Znajdujemy wśród nich rejestracje: spektaklu "Lacrimosa" teatru Pieśni Kozła, koncertu z okazji 50. rocznicy Czerwca 56, spektaklu "H." [na zdjęciu] gdańskiego Teatru Wybrzeże, koncertu jubileuszowego grupy VooVoo. Ponadto pod patronatem PWA zrealizowane zostaną filmy dokumentalne o Akademii Ruchu, Muzeum w Wilanowie, Witoldzie Rowickim oraz Adamie Mickiewiczu.
Działalność instytucji podsumuje zapowiadana na grudzień konferencja poświęcona przyszłości mediów elektronicznych. Jej współorganizatorem będzie specjalista od nowoczesnych środków komunikacji społecznej, publicysta Edwin Bendyk (m.in. "Antimatrix, wyd. W.A.B.).
Wszyscy ludzie kultury
Polskie Wydawnictwo Audiowizualne to jednak nie tylko ciekawe pomysły, ale przede wszystkim ludzie, którzy będą w stanie wcielić je w życie. Pod tym względem sytuacja wygląda optymistycznie.
Dyrektorem instytucji został Michał Merczyński, współautor najodważniejszych działań i największych sukcesów warszawskiego teatru Rozmaitości, którego dyrektorem był do końca ubiegłego roku. W latach 80. Merczyński zajmował się organizacją koncertów (m.in. Orkiestry Ósmego Dnia, Stanisława Soyki, Ewy Demarczyk) i licznych spektakli teatralnych, zaś w następnej dekadzie koordynował program w poznańskim oddziale TVP, a także był dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta.
Również nazwiska osób wchodzących w skład rady programowej nie pozostawiają wątpliwości, że wydawnictwo zorientowane jest na najwyższy poziom artystyczny. Spotykamy tu muzykologa Andrzeja Chłopeckiego, światowej sławy kompozytora, zdobywcę Oscara, Jana Kaczmarka, performera, i scenarzystę Jerzego Kalinę, prezesa ZASP i wybitnego aktora Olgierda Łukaszewicza oraz ekonomistę, a zarazem prezydenta Poznania Ryszarda Grobelnego.