Artykuły

Warszawa. Polskie Wydawnictwo Audiowizualne rozpoczyna działalność

Rejestracja wydarzeń artystycznych w kraju, ale także ich organizacja i promocja - także za granicą - to najważniejsze zadania Polskiego Wydawnictwa Audiowizualnego (PWA), które rozpoczyna w lutym swoją działalność - poinformował dyrektor tej placówki na piątkowej konferencji prasowej w Warszawie.

PWA powstało we wrześniu ubiegłego roku. Nową polską instytucję kultury powołano - na mocy zarządzenia ówczesnego ministra kultury, Waldemara Dąbrowskiego - z myślą o mediach, które chcą promować polską kulturę.

Dyrektor PWA Michał Merczyński [na zdjęciu] zapewnia, że wydawnictwo chce stać się "partnerem dla mediów". - Mamy nadzieję, że dzięki informacji o działaniach PWA w mediach, przedstawiciele instytucji kultury i inne organizacje same będą się do nas zgłaszać z informacją o wyjątkowych wydarzeniach - podkreślił w piątek Merczyński.

Jego zdaniem, jednym z najważniejszych pól promocji kultury polskiej będzie współpraca z zagranicznymi instytucjami kultury i mediami. - Chcemy wywołać tzw. trend na Polskę" - powiedział.

PWA będzie zajmowało się m.in. rejestracją najważniejszych wydarzeń kulturalnych w kraju - głównie muzycznych, teatralnych i operowych, ale również plastycznych, literackich, naukowych. Licencja pozwalająca na odtwarzanie nadawcom publicznym i prywatnym ma być udostępniana za symboliczną złotówkę.

Z nagrań ma w przyszłości powstać wideoteka współczesnej kultury polskiej, dostępna wszystkim mediom. W planach jest także wydawanie płyt DVD i CD z przedstawieniami teatralnymi i muzyką.

Merczyński deklaruje, że wydawnictwo będzie również organizować wydarzenia kulturalne. Na 28 lutego w Sali Kongresowej w Warszawie

zaplanowano koncert poświęcony twórczości Krzysztofa Komedy. Wystąpią m.in. Tomasz Stańko z zespołem i orkiestra Aukso pod dyrekcją Marka Mosia.

PWA będzie również realizować filmy dokumentalne - jeszcze w tym roku mają powstać dokumenty m.in. o Muzeum w Wilanowie, Adamie Mickiewiczu i Witoldzie Rowickim.

W skład Rady Programowej PWA weszli: krytyk muzyczny Andrzej Chłopecki, prezydent Poznania Ryszard Grobelny, kompozytor Jan A.P. Kaczmarek, artysta Jerzy Kalina i aktor Olgierd Łukaszewicz. Nadzór nad PWA sprawuje minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji