Artykuły

TVP 2. Filmowa wersja "Umarłej klasy" Tadeusza Kantora

20 grudnia zrekonstruowana cyfrowo filmowa wersja najsłynniejszego spektaklu Teatru Cricot 2 w reżyserii Tadeusza Kantora zostanie zaprezentowana w ramach obchodów 100. rocznicy urodzin artysty.

Przedstawienie - inspirowane tekstami Witkacego, Gombrowicza i Schulza - ma formę kolażu obrazów o wyrazistej plastyce, precyzyjnej orkiestracji ruchu aktorów i dźwięku. O "Umarłej klasie" Konstanty Puzyna pisał: - Jaki świat przywołuje właściwie Kantor? (...) Jest to świat naszej wspólnej młodości, nie pokoleniowo jednak pojętej, lecz socjokulturowo. Tam nasz początek: w aptece Wiśniewskiego i w Jamie Michalikowej, w Wyspiańskim i w żydowskich miasteczkach, w pierwszej wojnie światowej i wybuchu niepodległości, w latach dwudziestych i w "Tumorze Mózgowiczu", w awangardzie, w Brunonie Schulzu i w starym Cricocie na Łobzowskiej. Zaś koniec tego świata to okupacja: kołysanka żydowska nad pustą kołyską. Tak, bo druga wojna światowa zlikwidowała całą tę rzeczywistość, nie tylko społeczność żydowską małych miasteczek. Zatrzasnęła wieko trumny nad tamtym kręgiem kultury. Nie ma już doń powrotu.

***

"Umarła klasa. Seans Tadeusza Kantora" - premiera

20 grudnia, niedziela, godz. 23:05

Realizacja: Andrzej Wajda

Wykonawcy: Tadeusz Kantor, Maria Kantor, Zofia Kalińska, Andrzej Wełmiński, Maria Górecka, Bogdan Grzybowicz, Mira Rychlicka, Zbigniew Bednarczyk, Roman Siwulak, Czesław Łodyński, Lila Krasicka, Jan Książek, Zbigniew Gostomski, Krzysztof Miklaszewski, Stanisław Rychlicki

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji