Artykuły

Gdańsk. Danuta Stenka na początek Wybrzeża Sztuki

Jutro w gdańskim Teatrze Wybrzeże rozpocznie się ósma edycja dorocznego przeglądu Wybrzeże Sztuki. Zaproszono do niego najciekawsze spektakle prezentowane na polskich scenach w minionym sezonie.

Będzie w nim uczestniczyć pięć przedstawień z teatrów warszawskich i krakowskich. Szóstym będzie sceniczna adaptacja powieści Henry Jamesa "Portret damy", wystawiona w maju br. przez Teatr Wybrzeże, w reżyserii Eweliny Marciniak (przedstawienia odbędą się 8 i 9 listopada).

Natomiast jutro i pojutrze wystawiona zostanie sztuka Franza Xavera Kroetza "Koncert życzeń" [na zdjęciu], wyreżyserowana przez Yanę Ross w nowohuckim Teatrze Łaźnia Nowa (we współpracy z TR Warszawa). Jeden z recenzentów napisał, że to "pełna suspensu nuda życia, którą ogląda się niczym hitchcockowski thriller". Wybitną rolę w tej sztuce stworzyła Danuta Stenka. Aktorce - jako głos z radia - towarzyszy Wojciech Mann.

Następnie "Wroga ludu" Henryka Ibsena w reżyserii Jana Klaty przedstawi krakowski Stary Teatr. Ibsen napisał ten dramat w roku 1882, ale odsłonięte w nim bezduszne mechanizmy pozostają aktualne AD 2015. Pewien doktor ujawnił w norweskim miasteczku nieprawidłowe położenie wodociągu. Prawda o zatruwaniu wody ma w kąpielisku potencjał rewolucyjny. (3.11.).

Z kolei stołeczna grupa artystyczn Pożar w Burdelu wystawi swój najnowszy program "Dziewczyna z Marszu Niepodległości" Macieja Łubieńskiego i Michała Walczaka, którzy stworzyli w Warszawie szaloną BurdelTrupę, pokazującą co miesiąc życie miasta w krzywym zwierciadle (5 i 6.11.).

Tegoroczny przegląd zakończy rewelacyjny występ Krystyny Jandy, grającej postać tytułową w dramacie Terrence'a McNally'ego "Maria Callas. Master Class". Krytycy zgodnie podkreślają, że rola Callas to najlepsza od lat kreacja tej wybitnej aktorki. Dramat McNally'ego to fascynujący tekst o miłości do sztuki, dowodzący, że życie bez niej nie ma sensu. Tylko sztuka potrafi sprawić, że wszystko, nawet codzienność, nabiera bogactwa i wartości.

To opowieść o artystce, która z kolei sztuce oddała wszystko. I o sztuce, która uczyniła ją szczęśliwą i podziwianą, chociaż jednocześnie - samotną i zawiedzioną swoim życiem. Reżyserował Andrzej Domalik w Och Teatrze (11-12.11.). Wymienione przedstawienia odbędą się w Teatrze Wybrzeże na Dużej Scenie.

Osobno - na Scenie Malarnia - 9 listopada Krystian Lupa zaprezentuje rekonstrukcję własnego spektaklu dyplomowego sprzed dwudziestu lat - "Maciej Korbowa i Bellatrix" Stanisława Ignacego Witkiewicza. Reżyserem ostatniej części widowiska jest Tomasz Węgorzewski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji