Artykuły

Łódź. "Rysunek z pamięci" miasta

Pamięć o łódzkim Litzmannstadt Getto przywraca zapomniane, bolesne obrazy przeszłości w interdyscypinarnym spektaklu młodych twórców. Centrum Dialogu im. Marka Edelmana i Teatr Szwalnia zapraszają 30 października na "Rysunek z pamięci".

Druga odsłona projektu to przeniesienie w przestrzeń teatralną działań i narracji wywiedzionych z akcji miejskiej przeprowadzonej 29 i 30 sierpnia 2015 roku w ramach 71. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto. Obie części łączy wyznaczenie tych obszarów historii Litzmannstadt Getto, które dotychczas pozostawały obecne wyłącznie w archiwach.

"Rysunek z pamięci" jest interdyscyplinarnym artystyczno-edukacyjnym projektem poświęconym pamięci Litzmannstadt Getto. Łączy działania badawcze, dokumentacyjne i artystyczne inspirowane przeszłością, współczesnością i architekturą miasta Łodzi, wskazując te obszary topografii, które ze względu na ich bolesną, niejednoznaczną, charakterystyczną dla regionu historię, są zapomniane lub pomijane milczeniem.

"RYSUNEK Z PAMIĘCI jest dwoistą uwagą, lub uważnością - na to, co pochodzi z przeszłości (i w tym procesie bywa, że się upublicznia) a uważnością na siebie samych, do których prywatnie to coś przychodzi. O wartości tych rysunków przesądza fakt, że udało się powiązać i przepleść prywatne z publicznym, wyrozumowane z intuicyjnym, przypomniane z odczuwanym" -zapowiadają twórcy.

Projekt prowadzony przez Weronikę Fibich (Teatr Kana, Szczecin), zespół Teatru Szwalnia oraz niezależnych twórców, dofinansowany został przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.

***

30 października | godz. 18.00 i/ lub godz. 20.00 | "Rysunek z pamięci" | koncepcja i prowadzenie projektu: Weronika Fibich | Teatr Szwalnia (ul. Struga 90) | wstęp wolny: obowiązuje rezerwacja i odbiór wejściówek (rysunek@centrumdialogu.com)

Miejsce: Teatr Szwalnia w Łodzi (ul. Struga 90)

Koncepcja i realizacja: Weronika Fibich

Produkcja i narracja: E. Łukasiewicz, E. Mentel, K. Skręt, P. Terciak, S. Bielecki Muzyka: Tomasz Krzyżanowski

Instalacje Ilona Binarsch, Justyna Rochala Wizualizacje: Ludomir Franczak

Projekt graficzny: Tina Siuda

Slajdy: Ewa Ciechanowska

Dokumentacja spotkań ze Świadkami: Adrian Robak

Technika: Kuba Staśkowiak

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji