Artykuły

Rok Iwony Borowickiej

" To dziecko składa się z nutek i tanecznych pas " - mówiono o niej w rodzinie. Iwona Borowicka, bohaterka otwartej wczoraj wystawy, urodziła się w Łodzi w 1929 roku

Zadebiutowała w łódzkiej operetce jako tancerka. Po kilku latach tanecznych występów nauczyła się wielu partii wokalnych, a dzięki przypadkowemu zastępstwu rozpoczęła śpiewaczą karierę - w roli Arseny w "Baronie cygańskim" Straussa. W 1954 r. przeprowadziła się do Krakowa, gdzie wystąpiła w 28 partiach. Po raz pierwszy w roli Maricy w operetce Kalmana. Grała też m.in. w "Krainie uśmiechu", "Wesołej wdówce", "Księżnej Cyrkówce", "Wiktorii i jej huzarze". W Krakowie chodziło się do Operetki, by obejrzeć i usłyszeć Borowicką. Piękna, energiczna, utalentowana aktorsko i obdarzona doskonale postawionym, mocnym głosem - przez lata była ulubienicą publiczności.

W 20 lat po śmierci wielkiej diwy, w ramach roku jej poświęconego, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa i Fundacja Pomocy Artystom "Czardasz" przygotowały wystawę"Iwona Borowicka - legenda krakowskiej operetki". W Galerii Teatralnej Domu pod Krzyżem (ul. Szpitalna 21) można od dziś [3 czerwca] oglądać fotografie, projekty kostiumów, suknie i prywatne pamiątki śpiewaczki, wysłuchać jej nagrań i obejrzeć program telewizyjny jej poświęcony.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji