Artykuły

Władza i miłość

Bardzo interesująco zapowiada się najbliższa premiera w po­znańskim Teatrze Wielkim. Nie tyl­ko ze względu na wybór utworu - "Żydówkę" Halevy'ego, operę peł­ną dramatyzmu i namiętności - ale także dlatego, że reżyserii i sceno­grafii podjął się Michał Znaniecki.

To młody, ale już doświadczony rea­lizator spektakli teatralnych i opero­wych, pracujący we Francji, Włoszech i Irlandii, w Polsce zaś w Teatrze Na­rodowym i Wielkim w Warszawie oraz w poznańskim Teatrze Polskim. Jego realizację "Ożenka" Musorgskiego uho­norowano np. w 1998 r. tytułem najlep­szego spektaklu La Scali, a "Don Pasquale" Donizettiego uznano w tym sa­mym roku za najlepszy spektakl sezo­nu na scenie w Como.

O swoim pomyśle na "Żydówkę" Halevy'ego Znaniecki opowiadał we wtorek na konferencji poprzedzają­cej premierę. Mówił, że opera ta jest dla realizatorów wyzwaniem, ponie­waż łączy widowiskowość z intym­nością ludzkich życiorysów. Imponu­jące, masowe sceny defilad, przemar­szów i orszaków przemieszane są tu z jednostkowymi, indywidualnymi losami bohaterów. Nietolerancję, ma­nipulację polityczną i mechanizmy działania władzy - problemy aktual­ne i na początku wieku XV, kiedy to­czy się akcja opery, i dzisiaj - stara się przedstawić w sposób symbolicz­ny, uniwersalizować. - Chcę pogłę­bić psychologiczną prawdę o bohate­rach i uwiarygodnić ich postępowa­nie - mówił. - Prawdziwą wartością tej opery jest wielka, romantyczna miłość i poświęcenie życia w imię uczucia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji