Artykuły

Lublin. Wielki sukces Czytelni Dramatu

Spektakl pt. "Ony" zrealizowany przez Czytelnię Dramatu w Centrum Kultury w Lublinie zdobył główną nagrodę 21. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Spektakl wygrał z inscenizacjami takich reżyserów jak Agnieszka Glińska, Remigiusz Brzyk czy Maciej Wojtyszko.

Po obejrzeniu 11 finałowych propozycji komisja konkursowa zdecydowała, że w tym roku przyzna dwie równorzędne główne nagrody za najlepszy spektakl. Trafiły one do Narodowego Starego Teatru w Krakowie za "nie-boską komedię. Wszystko powiem Bogu!" Pawła Demirskiego w reżyserii Moniki Strzępki oraz Czytelni Dramatu za zrealizowany w Centrum Kultury w Lublinie spektakl "Ony" Marty Guśniowskiej w reżyserii Daniela Adamczyka.

Jedyni poza głównym nurtem

- To wielkie wyróżnienie i sukces wszystkich, którzy pracowali nad projektem. Pamiętajmy, że byliśmy jedynym teatrem offowym wśród wszystkich finalistów. Jurorzy w ten sposób docenili specyfikę pracy teatru nierepertuarowego - mówi Daniel Adamczyk, założyciel Czytelni Dramatu i reżyser nagrodzonego spektaklu. Zdaniem dr. Jarosława Cymermana, teatrologa z UMCS, takie wyróżnienie pokazuje potencjał teatralny Lublina. - Trzeba pamiętać, że tkwi on nie tylko w głównym nurcie, ale w bogatym zapleczu twórców, którzy obracają się wokół niego - komentuje wykładowca. Uroczyste ogłoszenie werdyktu jury odbyło się w niedzielny wieczór w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego [na zdjęciu], który jest koordynatorem konkursu. Nagrody laureatom wręczyli minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Małgorzata Omilanowska, dyrektor Instytutu Teatralnego Dorota Buchwald, przewodniczący Jury Jacek Kopciński oraz przewodniczący Komisji Artystycznej Jacek Sieradzki.

Za poszukiwania repertuarowe

Teatr Czytelnia Dramatu to lubelska grupa, która obecnie działa przy Centrum Kultury w Lublinie. Koncentruje się na najnowszej dramaturgii, a jej praca polega na wnikliwym wczytaniu się w tekst dramatyczny i przeniesieniu go na scenę w formie pełnowymiarowego spektaklu. Do tej pory wyprodukował trzy przedstawienia: "Wejście Smoka. Trailer" Mateusza Pakuły, "W imię ojca i syna" na podstawie dramatu Szymona Bogacza i nagrodzony "Ony" według tekstu Marty Guśniowskiej. W werdykcie tegorocznej odsłony konkursu jest jeszcze jeden lubelski akcent. Indywidualną nagrodę aktorską dostał związany z Teatrem im. J. Osterwy Daniel Dobosz za rolę w spektaklu "Przyjdzie Mordor i nas zje". Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej to jeden z najbardziej prestiżowych konkursów teatralnych w Polsce. Prowadzony jest od 1994 z inicjatywy ówczesnego ministra kultury i sztuki Kazimierza Dejmka. Konkurs ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego.

Lubelscy twórcy doceniani

To nie pierwsza nagroda przyznana przez jurorów konkursu dla twórców związanych z Lublinem. Podczas 15. edycji w 2009 roku spektakl "Ostatni taki ojciec" dostał nagrodę zespołową za najlepsze przedstawienie oraz rekomendację do pokazania na scenach Teatru Narodowego w Warszawie. Jego reżyser Łukasz Witt-Michałowski otrzymał także indywidualną nagrodę reżyserską. Rok później zauważone zostało przedstawienie "Turandot" w reżyserii Pawła Passiniego. Spektakl dostał rekomendację jury do pokazu spektaklu w Teatrze Narodowym.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji