Artykuły

Kielce. Laureaci Konkursu dla Debiutantów już znani

Teatr Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach ogłosił wyniki II etapu Konkursu dla Debiutantów zorganizowanego w ramach projektu "Debiuty w Teatrze Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach".

Jury w składzie: Joanna Braun - scenograf, Malina Prześluga-Delimata - dramatopisarka, pisarka, Robert Drobniuch - reżyser, dyrektor TLiA "Kubuś" w Kielcach, po odbyciu spotkań z 5 zespołami realizatorskimi, które przeszły do II etapu i szerzej przedstawiły swoje projekty, Główną Nagrodę w Konkursie dla Debiutantów, czyli możliwość realizacji spektaklu dla dorosłych w Teatrze Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach postanowiło przyznać zespołowi Anny Retoruk za koncepcję spektaklu "Dziady po Białoszewskim" na podstawie "Chamowa" oraz "Odczepić się" Mirona Białoszewskiego.

Nagrodzony zespół realizatorski (Anna Retoruk - reżyser, Justyna Banasiak - scenograf, Paweł Sowa - kompozytor) wykazał się ciekawą i spójną wizją, oryginalnością wykorzystania formy, wrażliwością oraz bardzo dobrym przygotowaniem swojej koncepcji.

Przygotowania do realizacji spektaklu odbywać się będą w okresie od 15 sierpnia do premiery, która zaplanowana jest na 22 listopada 2015 roku. Trzymamy kciuki za realizację!

Jury konkursu postanowiło też przyznać Wyróżnienie w postaci rekomendacji do realizacji spektaklu w Teatrze Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach, w przeciągu najbliższych 3 sezonów artystycznych, projektowi "Niebieski Punkt" Aleksandry Jakubczak.

Jury ponadto podkreśla wysoki poziom nadesłanych prac oraz szerokie zainteresowanie konkursem młodych i ciekawych teatru formy twórców, co pozwala sądzić, że teatr lalek dla dorosłych ma szansę stać się nowym polem do eksperymentów i ważnym środkiem wyrazu we współczesnym świecie.

***

Biogramy nagrodzonego zespołu realizatorskiego:

Anna Retoruk - urodzona w 1987 roku w Krasnymstawie, zamieszkała w Katowicach, gdzie w 2011 roku ukończyła Filologię polską na Uniwersytecie Śląskim. Obecnie studentka IV roku Reżyserii w Akademii Teatralnej na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. W 2012 roku została laureatką Festiwalu Sztuki Wideo "Punkty Widzenia" w Łodzi - wyróżnienie za wyreżyserowanie filmu dokumentalnego pt. "Strona nieba".

--

Justyna Banasiak - urodzona w 1986 roku w Tomaszowie Mazowieckim. Absolwentka ASP im. Jana Matejki w Krakowie. Dyplom z wyróżnieniem w katedrze scenografii z 2013 roku. Wyróżnienie w konkursie o Nagrodę Scenograficzną im. J. Moskala II edycji "Festiwalu Nowej Scenografii" za makietę i lalki "Do Damaszku" A. Strindberga.

--

Paweł Sowa - urodzony w 1985 roku w Jaworznie. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie, Wydziału Lalkarskiego we Wrocławiu oraz Jaworznickiej Szkoły Muzyki Rozrywkowej, gdzie uczył się realizacji dźwięku, gry na perkusji oraz instrumentach klawiszowych . Z muzyką związany jest od dzieciństwa. Uczęszczał do szkoły muzycznej I stopnia w Jaworznie w klasie gitary. Obecnie aktor Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji