Artykuły

Łódź. Witold Sadowy świętował jubileusz w Teatrze Powszechnym

To był wyjątkowy wieczór. Na wczorajszy spektakl "Wytwórnia piosenek" przybył gość szczególny - Witold Sadowy, aktor świętujący 70-lecie pracy artystycznej.

Witold Sadowy grał legendarnym filmie "Zakazane piosenki". To właśnie o kulisach powstawania pierwszej powojennej produkcji opowiada spektakl Macieja i Adama Wojtyszków "Wytwórnia piosenek".

A 8 maja 2015 r. minęło 70 lat od debiutu Witolda Sadowego na scenie. W związku z tym dyrektor Ewa Pilawska przygotowała niespodziankę. Po zakończeniu spektaklu były gratulacje i podziękowania. Witold Sadowy otrzymał owacje na stojąco. Sam aktor, niezwykle skromny, z ogromnym poczuciem humoru, podziękował, mówiąc: "ale ja przecież nic takiego zrobiłem".

Teatr odwiedziło wielu przyjaciół, między innymi prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska. Było serdecznie i rodzinnie. Długo jeszcze widzowie nie chcieli rozstać się z Witoldem Sadowym, wsłuchując się w jego opowieści, wspomnienia, historie.

***

Witold Sadowy (ur.7 stycznia 1920 w Warszawie) - aktor, dziennikarz i kronikarz teatrów warszawskich. Całą swoją zawodową karierę związał z teatrami warszawskimi, m.in. Muzycznym Domu Wojska Polskiego, Małym, Rozmaitości, Komedia, Polskim, Nowym, Ateneum i Klasycznym (obecnie Teatr Studio). Grał m.in. z Mirą Zimińską, Ludwikiem Sempolińskim, Mieczysławą Ćwiklińską Barbarą Krafftówną, Wieńczysławem Glińskim, Mirosławą Dubrawską, Emilią Krakowską, Juliuszem Osterwą, Janem Świderskim, Ryszardą Hanin, Hanką Skarżanką, Janem Kreczmarem i Ignacym Gogolewskim.

Występował również w filmach, m.in. "Zakazane piosenki", "Zezowate szczęście" i "Pogoń za Adamem".

W latach 80. rozpoczął pracę dziennikarza i felietonisty, współpracując z "Życiem Warszawy", "Życiem Codziennym", "Expressem Wieczornym" i ukazującym się w Nowym Jorku "Nowym Dzienniku". Obecnie jest autorem pożegnań i wspomnień o kolegach ze świata aktorskiego, które publikuje w "Gazecie Wyborczej". W ten sposób ocalił od zapomnienia sylwetki setek swoich kolegów. Im też poświęcił swoje książki: "Teatr, plotki, aktorzy", "Za kulisami i na scenie", "Ludzie teatru - mijają lata, zostają wspomnienia" i "Czas który minął".

W 2011 roku Witold Sadowy został uhonorowany najwyższą nagrodą aktorską - Specjalnym "Feliksem Warszawskim" za całokształt działalności. A w czerwcu 2012 roku za wybitne zasługi dla kultury polskiej, za osiągnięcia w pracy twórczej i działalności artystycznej został odznaczony przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W marcu tego roku otrzymał Złoty Medal Zasłużony dla Kultury Gloria Artis.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji