Artykuły

Szczecin. Grand Prix Kontrapunktu dla "The Hideout/Kryjówka"

Grand Prix jubileuszowego 50. Przeglądu Małych Form Teatralnych Kontrapunkt w Szczecinie otrzymał spektakl "The Hideout/Kryjówka" w reż. Pawła Passiniego - ogłosiło w sobotę wieczorem jury.

Program konkursowy tegorocznej edycji festiwalu obejmował dziewięć spektakli. O Grand Prix konkursu, przyznawane przez publiczność, walczyły spektakle teatrów polskich, a także z Niemiec i Belgii.

Ufundowaną ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego nagrodę główną dla najlepszego spektaklu jury przyznało spektaklowi "Mystery Magnet" w reż. Miet Warlop z teatru Campo w Belgii.

Nagrodę Magnolii przyznawaną przez miasto Szczecin otrzymał spektakl "Koncert Życzeń" w reż. Yany Ross z Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie i TR Warszawa.

Nagrodę im. Zygmunta Duczyńskiego dla Indywidualności Artystycznej Festiwalu otrzymali Zbigniew Brzoza i Wojtek Zrałek - Kossakowski za scenariusz przedstawienia "Obwód Głowy" w reż. Zbigniewa Brzozy z Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu. Spektakl ten nagrodzili także dziennikarze.

Z kolei twórcom i aktorom spektaklu "Distant Voices" przyznano Nagrodę Promocyjną im. Kazimierza Krzanowskiego "za dzieło, które pobudza do myślenia i uruchamia wyobraźnię, pozwalając każdemu odnajdować jego własny sens".

Jurorzy przyznali też dwa wyróżnienia. Otrzymała je Barbara Wysocka za twórczą osobowość w spektaklu "Szapocznikow. Stan nieważkości/ No Gravity" Teatru Centrala i Patrycja Dołowy za odwagę badania pamięci w spektaklu "The Hideout/Kryjówka".

Kończący się w niedzielę Kontrapunkt to nie tylko przedstawienia konkursowe. Przez kilka ostatnich dni towarzyszyło im kilkadziesiąt innych wydarzeń teatralnych m.in. spektakle plenerowe, performance, wystawy czy skierowany do dzieci Mały Kontrapunkt. Widzowie oglądali spektakle na scenach Szczecina i Berlina.

Kontrapunkt to jeden z najstarszych festiwali teatralnych w Polsce. Eksponuje najnowsze nurty i poszukiwania teatru, konfrontuje przykłady różnorodnych stylistyk i języków teatralnej wypowiedzi, dokonania uznanych twórców z interesującymi eksperymentami początkujących artystów.

Po raz pierwszy festiwal odbył się w 1966 r. jako I Szczeciński Tydzień Teatralny. Przyjęta później nazwa Kontrapunkt oddaje charakter szczecińskich spotkań, zestawiających tradycyjne spektakle z przedstawieniami teatrów off-owych.

***

Jurorzy Nagrody Dziennikarskiej 50 Przeglądu Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT w Szczecinie w składzie:

- Katarzyna Stróżyk, dziennikarka Kuriera Szczecińskiego,

- Dariusz Sadowski, dziennikarz Telewizji Polskiej S.A. Oddział w Szczecinie

- Daniel Źródlewski, dziennikarz Magazynu szczecińskiego "Prestiż"

po obejrzeniu dziewięciu konkursowych spektakli postanowili przyznać Nagrodę Dziennikarzy w kwocie 1 140 pln, ufundowaną przez wyżej wymienione redakcje, za wyjątkową wrażliwość w formie i treści realizatorom spektaklu "Obwód Głowy" w reżyserii Zbigniewa Brzozy, Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji