Artykuły

Widzowie kochają farsy!

To już ostatnia premiera w tym sezonie! - obiecał Andrzej Karo­lak, dyrektor białostockiego Teatru Dramatycznego, zapowiadając wczo­raj sobotni spektakl "Koniec począt­ku" Seana O'Caseya.

Sztuka dzieje się w kuchni pewnego małżeństwa. Cała intryga zaczyna się w momencie, gdy dwóch bohaterów (mąż oraz przyjaciel rodziny) staje wo­bec konieczności wykonania mnóstwa prac domowych. Ich umiejętności w tej dziedzinie są znikome. Powstaje więc sporo zabawnych sytuacji.

O'Casey jest - obok Shawa, Joyce'a i Becketta - uznawany za jednego z najwybitniejszych irlandzkich dramatopisarzy, potrafiącego umiejętnie obnażać i pokazywać absurdalność codziennego życia. Sztukę, w której zagra troje aktorów: Danuta Bach, Ro­bert Ninkiewicz i Sławomir Popław­ski, wyreżyserował Piotr Kowalewski, aktor, reżyser i twórca Teatru im. Jó­zefa Węgrzyna w Ełku. Jest absolwen­tem wydziału aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warsza­wie. Wrócił do rodzinnego miasta, aby założyć tam własny teatr. Z młodymi ludźmi, którzy wcześniej z aktor­stwem nie mieli do czynienia, przy­gotował 16 spektakli, które obejrzało 27 tys. widzów. W Białymstoku Ko­walewski reżyseruje farsę, która nie­często gości na deskach teatru Wę­gierki.

- Przyznam się, że nienawidzę farsy! - mówi Andrzej Karolak. - Ale publicz­ność farsy uwielbia. O'Casey to wybit­ny autor, jego nazwisko gwarantuje, że jest to jakiś poziom literacki.

- Jestem przeciwnikiem myślenia, że farsa jest drugą kategorią - oponuje Ko­walewski. - Uważam, że aby farsa by­ła na poziomie, potrzeba dobrego ak­torstwa. Bo farsa dobrze zagrana jest tak samo wartościowa jak dramaty cięższe­go kalibru!

Ełcki reżyser twierdzi, że sprawia mu przyjemność praca z białostockimi ak­torami, którzy są rzetelni i nie boją się trudnych wyzwań.

- Te trzy postacie to trzy kreacje! - uważa reżyser. - Widzowie mogą więc liczyć na dobrą zabawę i dobre ak­torstwo.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji