Kraków. Rozpoczęły się obchody 250-lecia Teatru Publicznego w Polsce
W Krakowie rozpoczęły się obchody 250-lecia Teatru Publicznego w Polsce. - Teatr jak soczewka skupia najpoważniejsze dylematy współczesności - mówiła podczas czwartkowych uroczystości minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska.
W Krakowie rozpoczęły się w czwartek obchody 250-lecia teatru publicznego w Polsce. "Teatr jak soczewka skupia najpoważniejsze dylematy współczesności" - podkreśliła minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska.
Jubileusz zainaugurowano w Narodowym Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej - jednym z trzech zespołów teatralnych w kraju, noszących w nazwie przymiotnik "narodowy". Oficjalny sygnał do rozpoczęcia obchodów dała wieczorem minister Omilanowska, uderzając w teatralny gong.
Wcześniej odbył się performance, podczas którego przypomniano najważniejsze wydarzenia w historii polskiego teatru. Aktorzy ubrani w kostiumy ze spektaklu "Król Ubu" w kilku miejscach budynku jednocześnie wyczytywali daty i zdarzenia z 250 kartek, które następnie pokryły podłogę teatralnego foyer i sali "Helena".
Przed spektaklem "Trylogia" w reż. Jana Klaty zaprezentowano nową kurtynę Dużej Sceny Starego Teatru. Wymalowano na niej graficzny symbol "wyjście ewakuacyjne" i hasło "Przeżyjemy w Teatrze" - myśl przewodnią obchodów, która - jak podkreślają organizatorzy - ma przypominać o tym, czego doświadczają widzowie w teatrze i dawać nadzieję na przyszłość.
- Wszystkie zaplanowane w tym roku wydarzenia złożą się na program, którego celem jest uświadomienie Polakom, jak znaczącą sztuką jest teatr - zaznaczyła Omilanowska podczas spotkania z dziennikarzami. Jak dodała, choć liczba osób chodzących do teatru rośnie, to wciąż nie jest ich wiele - w zeszłym roku w teatrze choć raz było 17 proc. Polaków.
Według minister należy przywrócić w naszej narracji o kulturze znaczenie teatru, który "jest ważną platformą, myślenia, dyskutowania i skupiania się na najważniejszych problemach społecznych". - To miejsce, które bywa kontrowersyjne, burzy ludzi do granicy skandalu, czasami niepokoi, czasami nudzi, ale na pewno jest miejscem, które jak soczewka skupia nasze naprawdę najpoważniejsze dylematy współczesności - powiedziała Omilanowska.
Jak podkreśliła, bardzo ważny jest konkurs na inscenizację dawnych dzieł literatury polskiej "Klasyka żywa". "Chodzi o to, by jak największa liczba teatrów w Polsce w sposób twórczy, nowoczesny i kreatywny sięgnęła po polską klasykę" - mówiła minister.
W całej Polsce z racji jubileuszu zaplanowano w najbliższych miesiącach szereg wydarzeń m.in. specjalne spacery teatralne, flash-moby w przestrzeniach miejskich, akcje połączone z malowaniem murali, wystawy, audycje radiowe oraz emisje filmów dokumentalnych, konkursy fotograficzne i prezentację najnowszych spektakli młodych, polskich reżyserów "Polska New Theatre" we wrześniu w Bydgoszczy. Szczegółowe informacje znajdują się na uruchomionej w czwartek stronie internetowej www.250teatr.pl
23 maja w Dniu Teatru Publicznego widzowie będą mogli kupić bilety w specjalnej cenie za 250 groszy. Trwają prace nad elektroniczną encyklopedią teatru polskiego, a w roku szkolnym 2015/16 ma ruszyć internetowa platforma "Teatroteka szkolna" z materiałami dla nauczycieli i animatorów kultury. W placówkach dyplomatycznych na całym świecie planowane są wykłady, warsztaty i prezentacje video przybliżające polski teatr i jego twórców.
Dyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego Dorota Buchwald zaznaczyła, że jubileuszowe wydarzenia mają pokazać polskie teatry na zewnątrz, poza ich siedzibami i zachęcić ludzi: "przyjdźcie do nas". - Działania te mają przekonać, że do teatru trzeba i warto chodzić, że w teatrze przeżyjemy coś niebywałego, że to miejsce dla widzów, a nie miejsce zamknięte i elitarne - mówiła Buchwald.
Narodowy Instytut Audiowizualny planuje uruchomienie dwóch internetowych kolekcji specjalnych: poświęconej Tadeuszowi Kantorowi oraz najważniejszym spektaklom polskiego teatru powojennego.
Dyrektor Narodowego Starego Teatru Jan Klata zapowiedział, że w ramach obchodów zespół wyruszy z przedstawieniem "Król Ubu" w jego reżyserii do mniejszych miejscowości. - Myślimy także o tym, co będzie przez kolejnych 250 lat i chcemy sprawić, żeby teatr wciągnął dzieci i żeby kontynuowały przygodę z teatrem - mówił Klata.
Jak mówił dyrektor naczelny Teatru Narodowego w Warszawie Krzysztof Torończyk obchody w tym teatrze są zaplanowane na dwa sezony 2014/15 i 2015/16, a w repertuarze znajdzie się wiele utworów polskich - 19 listopada wystawiony zostanie "Kordian" w reż. Jana Englerta. Wcześniej, bo we wrześniu na placu Teatralnym odbędzie się Festyn Teatralny.
Rok 2015 został ogłoszony przez Sejm rokiem polskiego teatru, by uczcić 250. rocznicę pierwszej premiery danej w języku polskim przez zespół teatralny powołany przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. W tym roku przypada także 100. rocznica urodzin Tadeusza Kantora i 25. rocznica śmierci artysty.