Artykuły

Warszawa. NInA na 250-lecie teatru publicznego

Działania Narodowego Instytutu Audiowizualnego w Roku 250-lecia teatru publicznego skupią się na udostępnianiu szerokiej publiczności dzieł teatru audiowizualnego - zjawiska unikalnego w polskiej kulturze powojennej, które obecnie, w dobie dynamicznego rozwoju multimediów oraz zmieniających się kanałów udostępniania, coraz bardziej zyskuje na znaczeniu.

Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) od początku swojej działalności (jeszcze jako Polskie Wydawnictwo Audiowizualne) dbał o to, by najważniejsze dzieła współczesnego teatru polskiego zostały udokumentowane w sposób artystycznie ciekawy, atrakcyjny dla widza i zgodny z nowymi technologiami zapisu. W zasobach NInA znajdują się tak ważne dla ostatniej dekady polskiej sceny spektakle jak: "H." i "Transfer" w reżyserii Jana Klaty, "Burza" i "(A)pollonia" w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego, "Wymazywanie" w reżyserii Krystiana Lupy, "2007: Macbeth" w reżyserii Grzegorza Jarzyny, "Miłość na Krymie" w reżyserii Jerzego Jarockiego czy "Hamlet Stanisława Wyspiańskiego" w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego.

Internetowe kolekcje specjalne

W roku 2015 NInA planuje uruchomienie dwóch kolekcji specjalnych w portalu NINATEKA.PL - kolekcji monograficznej poświęconej Tadeuszowi Kantorowi, oraz kolekcji skupionej wokół najważniejszych spektakli polskiego teatru powojennego. Dzięki tym kolekcjom użytkownicy Internetu będą mieli dostęp do szerszej niż dotychczas bazy spektakli oraz materiałów kontekstowych dotyczących polskiego teatru. W NINATECE znajdą się spektakle przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych sensorycznie - będą to materiały opatrzone audiodeskrypcją oraz tłumaczeniami migowymi. Ponadto wybrane spektakle zostaną opublikowane z angielskimi listami dialogowymi.

Film o Tadeuszu Kantorze

Szczególnym wydarzeniem filmowym w roku Kantora będzie film fabularny poświęcony jego życiu i twórczości. Ma on być nie tylko portretem wybitnego reżysera teatralnego, neoawangardowego artysty wizualnego, pisarza i scenografa, ale także pokazać Kantora jako charyzmatycznego człowieka. Film powstaje z inicjatywy NInA, we współpracy z TVP 2 i przy wsparciu PISF oraz Miasta Kraków.

"Umarła Klasa" na DVD

NInA wspólnie z Cricoteką wyda na płycie DVD najsłynniejszy spektakl Tadeusza Kantora "Umarła Klasa". Poza filmem Andrzeja Wajdy, będącym wybitną dokumentacją spektaklu, wydawnictwo zawierać będzie też materiały dodatkowe w formie bookletu ze zdjęciami i tekstami. Spektakl będzie miał ścieżki dialogowe w kilku językach.

Działania w siedzibie NInA

29 maja zostanie otwarta nowa siedziba NInA. Będzie ona oferować odbiorcom kultury audiowizualnej stały program wydarzeń artystycznych i edukacyjnych a także dostęp do archiwum NInA, w którym będzie można obejrzeć kilkanaście tysięcy materiałów. W nowym miejscu planujemy realizację bloków programowych związanych zarówno z Rokiem 250-lecia Teatru Publicznego, jak i twórczością Tadeusza Kantora; w ich ramach odbędą się wydarzenia związane z prezentacją kolekcji internetowych i ich zasobów, otwarte spotkania, seminaria czy warsztaty z rejestracji audiowizualnej spektakli.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji