Artykuły

Łódź. Spotkania teatralne z Suką Off?

Wkrótce, 9 grudnia, rozpoczną się Łódzkie Spotkania Teatralne - najstarszy w Polsce festiwal teatrów alternatywnych. Imprezie towarzyszy gorąca atmosfera. Tym razem temperaturę wrzenia spowodowało wycofanie przez organizatorów z programu festiwalu katowickiej grupy Suka Off [na zdjęciu]. Ale klamka jeszcze nie zapadła.

W ubiegłym tygodniu spektakl Suki Off "Flesh Forms" spotkał się z zarzutem rozpowszechniania pornografii. Dowodem miały być zdjęcia nagich aktorów. Jednak podczas Łódzkich Spotkań Teatralnych grupa miała zaprezentować inny spektakl - "Clone Factory", opowieść o klonowaniu ludzi i używaniu fragmentów ich ciał do przeszczepów.

Szef artystyczny ŁST Marian Glinkowski twierdzi, że poszukiwanie związku między tymi sprawami jest nieporozumieniem. - Powód rezygnacji z przedstawienia Suki Off jest dużo bardziej banalny: po prostu nie mamy środków, żeby zapłacić grupie za występ - mówi.

Sytuacja finansowa festiwalu jest trudna, ponieważ impreza nie otrzymała dotacji z ministerstwa kultury ani Urzędu Miasta Łodzi - w tym roku ma być finansowana tylko ze środków Łódzkiego Domu Kultury.

- Wiele zespołów rezygnuje z wynagrodzenia, żeby u nas zagrać - dodaje Glinkowski. Suka Off też jest gotowa na ustępstwa finansowe, dlatego ciągle jest nadzieja, że kontrowersyjną grupę zobaczymy w Łodzi.

Co roku, obok festiwalowych przedstawień, podczas ŁST odbywały się warsztaty teatralne i seminaria. W tym roku, z braku funduszy, warsztatów również nie będzie.

Łódzkie Spotkania Teatralne są najstarszą w Łodzi imprezą kulturalną - pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 1964 roku. Występują tu zarówno offowi klasycy: Teatr Ósmego Dnia, Akademia Ruchu czy Scena Plastyczna KUL, jak i młode, poszukujące teatry. Również widownia zjeżdża z całej Polski.

Spektakle wystawiane będą w trzech kategoriach: prezentacje, konkurs oraz spektakle towarzyszące. W pierwszej, mistrzowskiej kategorii, występują zespoły o ustalonej w kraju i za granicą renomie, w tym roku: Akademia Ruchu, Teatr Dada von Bzdülöw i Teatr Cinema. Druga grupa to teatry poszukujące.

Poza prezentacjami scenicznymi duże znaczenie odgrywają "Rozmowy o północy", podsumowujące każdy dzień festiwalu. To tam twórcy mogą spotkać się z krytyką twarzą w twarz, tam rozważa się nowe drogi teatralnego wyrazu. To tam rodzi się teatr niezależny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji