Artykuły

Warszawa. Medale Gloria Artis dla twórców

Piotr Adamczyk, Magdalena Cielecka, Marcin Dorociński znajdą się wśród uhonorowanych przez ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego medalami Gloria Artis. Uroczystość odbędzie się w piątek w siedzibie resortu.

Odznaczeniami zostaną uhonorowani znani przedstawiciele środowiska filmowego, muzycznego i literackiego. Złotą Glorię Artis otrzymają aktorka, znana z ról Izabeli Łęckiej i Oleńki

Billewiczówny Małgorzata Braunek; pisarka, autorka m.in. "Zdążyć przed Panem Bogiem" Hanna Krall oraz laureat Oskara za scenografię do "Listy Schindlera" Allan Starski.

Laureatami Srebrnego Medalu zostaną: aktor odtwórca ról Jana Pawła II i Fryderyka Chopina Piotr Adamczyk; aktor znany m.in. z "Krótkiego filmu o zabijaniu" Mirosław Baka; aktorka występująca m.in. w filmie "Nadzór" i popularnym serialu "Zmiennicy" Ewa Błaszczyk-Janczarska; aktorka znana z

"Pokuszenia" i "Amoku" Magdalena Cielecka; aktor, ostatnio wcielający się w postać płk. Ryszarda Kuklińskiego Marcin Dorociński oraz piosenkarka znana m.in. z przebojów "Boskie Buenos" i "Kocham Cię, kochanie moje" Kora Jackowska.

Srebrne Glorie otrzymają również reżyser i choreograf, pomysłodawca musicalu "Metro" Janusz Józefowicz; reżyserka m.in. filmów "Diabły, diabły" i "Pora umierać" Dorota Kędzierzawska; aktorka ostatnio znana z ról w "Róży" i "Idzie" Agata Kulesza; reżyser m.in. "Pamiętnika znalezionego w garbie" i "Różyczki" Jan Kidawa-Błoński; aktor odtwórca ról w "Konopielce" i "Siekierezadzie" Krzysztof Majchrzak; poeta, autor tomików "A świadkiem śnieg" i "Zbite szklanki" Jarosław

Mikołajewski; pisarz, autor popularnej serii o Wiedźminie Andrzej Sapkowski; aktor, ostatnio znany z ról w "Obławie" i "Pokłosiu" Maciej Stuhr oraz reżyser filmów m.in. "Wesele" i "Dom zły" Wojciech Smarzowski.

Brązowe Medale odbiorą: aktorka znana m.in. z filmów "Pręgi" i "Wałęsa. Człowiek z nadziei" Agnieszka Grochowska oraz dziennikarka, p.o. dyrektor TVP Kultura Katarzyna Janowska.

Medal Gloria Artis (złoty, srebrny lub brązowy) to odznaczenie przyznawane przez ministra kultury.

Nadawany jest osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji