Artykuły

W Śląskim i Polskim wystawią polską klasykę. Dostały dotacje

Teatr Śląski w Katowicach i Teatr Polski w Bielsku-Białej otrzymały dotacje na spektakle w ramach Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka żywa", organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Raszewskiego w Warszawie.

Teatr Polski w Bielsku-Białej będzie realizował "Cud mniemany, czyli Krakowiaków i Górali", wodewil muzyczny Wojciecha Bogusławskiego, ojca polskiego teatru.

Pierwszą naszą operę narodową wyreżyseruje Wojciech Kościelniak, autor tak znakomitych spektakli muzycznych jak "Lalka" i "Chłopi" w Teatrze Muzycznym w Gdyni czy "Mistrz i Małgorzata" w teatrze Capitol we Wrocławiu.

W Teatrze Śląskim przygotują się do premiery powieści Marka Hłaski "Piękni dwudziestoletni". Spektakl reżyserować będzie Piotr Ratajczak, twórca m.in. głośnego "Piszczyka" w Teatrze Polskim w Poznaniu i pozytywnie przyjętego spektaklu "Między nami dobrze jest" w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.

Premiery muszą się odbyć najpóźniej do końca sierpnia 2015 r., czyli nowe tytuły zobaczymy najprawdopodobniej w przyszłym sezonie artystycznym. Potem wraz z innymi dofinansowanymi przedstawieniami będą walczyć o nagrody, a także o możliwość udziału w nowym festiwalu teatralnym, który odbędzie się w 2016 r. Spektakle oceni kilkuosobowe jury pod przewodnictwem Jacka Sieradzkiego, krytyka teatralnego, redaktora naczelnego "Dialogu".

24 spektakle na 250-lecie

Dofinansowanie otrzymały 24 projekty wyłonione spośród 91 zgłoszeń. Wyboru dokonała komisja, w skład której weszli teatrolodzy, krytycy teatralni, przedstawiciele MKiDN oraz Instytutu Teatralnego, m.in.: Jacek Sieradzki, Dariusz Kosiński, Zenon Butkiewicz, Jacek Kopciński, Maciej Nowak i Halina Waszkiel.

Wśród teatrów, które zdobyły dotację i znalazły się w konkursie, są także m.in.: Teatr Polski we Wrocławiu, Teatr Współczesny w Szczecinie, Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy, Teatr Dramatyczny im. Szaniawskiego w Wałbrzychu, Teatr im. Modrzejewskiej w Legnicy, teatr Wybrzeże w Gdańsku i Wrocławski Teatr Współczesny.

Konkurs na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa" jest jednym z najważniejszych wydarzeń realizowanych dla uczczenia przypadającego w 2015 roku jubileuszu 250-lecia teatru publicznego w Polsce. Jego pomysłodawcy mają nadzieję, że uda im się zachęcić twórców do zmierzenia się z dramatami dawnymi, powstałymi w innym kontekście historycznym i kulturowym.

Warto zaznaczyć, że mianem "dawny" określone zostały teksty napisane przez polskich autorów do 1969 roku, czyli do śmierci Witolda Gombrowicza, stąd obecność prozy Marka Hłaski w propozycji Teatru Śląskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji