Artykuły

Gdańsk. "Padnij" w Studio Teatralnym Dwójki

- Czas skończyć z monopolem Warszawy na obsadę spektakli Teatru Telewizji - mówi aktorka Monika Chomicka. Obejrzeć ją będzie można - razem z Martą Kalmus i Dorotą Kolak, z którymi pracuje w teatrze Wybrzeże - w niedzielę [5 listopada] wieczorem w widowisku "Padnij" [na zdjęciu] w TVP 2.

Dramat "Padnij" to kameralna opowieść o trzech kobietach, żonach polskich żołnierzy. Mężowie dwóch z nich stacjonują w Iraku, trzecia chce swojego małżonka tam posłać. Z ich "codziennych", pozornie banalnych rozmów, powoli wyłania się skrywane głęboko cierpienie.

"Padnij" jest spektaklem silnie związanym z Trójmiastem. Autorem dramatu jest Paweł Demirski, kierownik literacki teatru Wybrzeże. Główne role w widowisku grają trzy aktorki tego teatru - co jest ewenementem, bo zwykle role spektakli teatru telewizji obsadzane są przez aktorów występujących w stolicy. Zdjęcia do "Padnij" powstawały w prywatnym mieszkaniu w Sopocie trzy miesiące temu. Reżyserię spektaklu powierzono Maciejowi Pieprzycy, autorowi filmów "Inferno" i "Barbórka", spektaklu Teatru Telewizji "Fryzjer" oraz licznych dokumentów.

Spektakl jest szczególnie ważny dla Moniki Chomickiej - "Padnij" to jej debiut telewizyjny. - Widziałam już wersję ostateczną spektaklu i jestem bardzo zadowolona z efektu końcowego i mojej gry - mówi. - W widowisku teatralnym moja postać była bardzo jednowymiarowa, u Macieja Pieprzycy staje się mniej jednoznaczna. Nie będę fałszywie skromna, i powiem, że po moim debiucie telewizyjnym mam apetyt na kolejne propozycje. Mam wrażenie, że powstał spektakl naprawdę dobry i teatr Wybrzeże nie ma się czego wstydzić.

Wtóruje jej Marta Kalmus: - Jest to przedstawienie, które stawia w centrum człowieka, które mówi o czymś ważnym. Jest to z pewnością istotny głos w dyskusji na temat współczesnego teatru; o czym ma on mówić, żeby kogoś jeszcze obchodził.

Bardziej powściągliwy jest Paweł Demirski, autor dramatu. - Gdybym pisał "Padnij" specjalnie dla telewizji, to dramat ten wyglądałby inaczej - przyznaje. - Nie zgadzam się z decyzjami scenograficznymi, budującymi świat spektaklu Pieprzycy. Ja napisałem spektakl o biednych ludziach, o przedstawicielach Polski B. A świat w widowisku TV to świat z reklamy proszku OMO.

Czy bliższy prawdy jest gdański dramaturg, czy aktorki Wybrzeża? Przekonamy się o tym już jutro. Z pewnością jednak "Padnij" jest widowiskiem, które warto obejrzeć.

Paweł Demirski "Padnij", reż. Maciej Pieprzyca. Emisja w TVP 2 w niedzielę o godz. 22.45.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji