Artykuły

Łódź. Spektakl "Seks, prochy i rock and roll" po raz 750.

Po raz 750. za­pre­zen­to­wa­ny zo­sta­nie 19 lu­te­go na Małej Sce­nie Te­atru im. Ste­fa­na Ja­ra­cza "Seks, pro­chy i rock and roll" w wy­ko­na­niu Bro­ni­sła­wa Wro­cław­skie­go - po­in­for­mo­wa­ła Anna Kró­li­kow­ska z te­atru.

Spektakl grany jest nieprzerwanie od 17 lat. Premiera monodramu Erica Bogosiana w reż. Jacka Orłowskiego odbyła się w maju 1997 roku.

Królikowska zwróciła uwagę, że "w życiu teatralnym zdarzają się pary idealne". - Czasem spotykają się ludzie, którzy rozumieją się bez słów, pracują w harmonii, odnosząc się z wzajemnym szacunkiem do swoich pomysłów. Choć dzielą ich temperament i doświadczenia, mają coś, co jest gwarancją sukcesu: talent, dyscyplinę i wspólną pasję - mówi.

Według niej taki idealny duet tworzą reżyser Jacek Orłowski i aktor Bronisław Wrocławski. - Jeśli dodać do tego autora znakomitych sztuk, w tym przypadku to Eric Bogosian, to mamy też receptę na teatralny hit - dodaje Królikowska.

W teatrze przypominają, że od początku spektakl cieszy się ogromnym powodzeniem. Nie mają też wątpliwości, że tak duże powodzenie przedstawienie zawdzięcza doskonałej kreacji Wrocławskiego. Aktor był już wielokrotnie nagradzany za tę rolę.

Przypominają także, że treść monodramu trafia do widzów, bo "w sposób humorystyczny i groteskowy opisuje to, co nas otacza". Autor monodramu w ironiczny sposób portretuje ludzi o różnym statusie społecznym i materialnym. Bohaterowie Bogosiana to "żałośni frustraci, momentami odrażający, to znów budzący współczucie; szukają własnego miejsca w brutalnej rzeczywistości, którą sami współtworzą".

"Seks, prochy i rock and roll" to nie jedyny tytuł Bogosiana, po który sięgnął duet Wrocławski-Orłowski. W Teatrze im. Stefana Jaracza grane są jeszcze spektakle: "Czołem wbijając gwoździe w podłogę", którego premiera miała miejsce w 2000 roku, oraz "Obudź się i poczuj smak kawy" z 2003 roku.

Jak poinformowała Królikowska pierwszy z nich, prawdopodobnie z końcem sezonu, będzie grany po raz 300., a drugi już 26 lutego wystawiony będzie po raz 150.

Eric Bogosian zasłynął jako twórca jednoosobowych przedstawień, które sam napisał, wyreżyserował i w których grał. Występował m.in. w filmach "Talk Radio" Oliviera Stone'a, "Przejrzeć Harry'ego" Woody Allena, "Wonderland" Jamesa Coxa, a także "Liberator 2" i "Aniołki Charliego". Pojawiał się też w serialach "Crime Story" i "Policjanci z Miami".

Bogosian wydaje książki, kręci filmy, a każdy jego kolejny program staje się wydarzeniem. Mówi się o nim, że jest dla Ameryki lat dziewięćdziesiątych tym, kim był Lenny Bruce w latach pięćdziesiątych, Bob Dylan w sześćdziesiątych, Woody Allen w siedemdziesiątych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji