Artykuły

Warszawa. Paweł Łysak dyrektorem Teatru Powszechnego

Jak dowiaduje się e-teatr, Paweł Łysak, dyrektor Teatru Polskiego w Bydgoszczy, zostanie od nowego sezonu dyrektorem Teatru Powszechnego w Warszawie.

Paweł Łysak od 2006 roku kieruje bydgoskim teatrem wraz ze swoim zastępcą Pawłem Sztarbowskim. Teatr Polski w Bydgoszczy pod ich wodzą stał się w ciągu kilku sezonów jedną z najgłośniejszych scen w kraju. To tu, na "Podróż zimową", "Popiełuszkę", "Mickiewicz. Dziady. Performance", "Ślub", czy ostatnio - "Skąpca", "Wiśniowy sad" i "Wesele" zjeżdżają fani teatru z całej Polski.

Paweł Łysak jest absolwentem Wydziału Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Unversity of Toronto, Wydziału Reżyserii Dramatu PWST im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Drogę zawodową rozpoczynał od pracy w Teatrze Dramatycznym w Warszawie (debiutował w 1992 roku spektaklem "Roberto Zucco"), był etatowym reżyserem Polskiego Radia, wiceprezesem Towarzystwa Teatralnego, wicedyrektorem Teatru Polskiego w Poznaniu (w latach 2000-2003), a od 2005 r. pełni funkcję wiceprezesa Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów COMET.

Od listopada 2011 roku Łysak jest członkiem Zespołu do spraw Paktu dla Kultury, będącym organem pomocniczym Prezesa Rady Ministrów. Powstał on na mocy zarządzenia Prezesa Rady Ministrów, będącego konsekwencją podpisania Paktu dla Kultury.

Wymagania, które trzeba było spełnić w konkursie to m.in. posiadanie wykształcenia wyższego magisterskiego, minimum pięcioletni staż pracy na stanowiskach kierowniczych, minimum pięcioletnie doświadczenie w prowadzeniu projektów teatralnych.

Wnioski składane przez kandydatów na stanowisko dyrektora musiały zawierać pisemne opracowanie autorskiej koncepcji programowej i koncepcji organizacyjnej teatru, ze zwróceniem szczególnej uwagi na bieżące warunki finansowe placówki. Koncepcja ta - jak zapisano w zarządzeniu podpisanym przez Hannę Gronkiewicz-Waltz - "powinna wpisywać się w strategiczne dokumenty Miasta Stołecznego Warszawy (ze szczególnym zwróceniem uwagi na program Miasto kultury i obywateli. Program rozwoju kultury w Warszawie do roku 2020. Założenia oraz Warszawski Program Edukacji Kulturalnej), a także być zgodna ze statutem instytucji".

Uczestnik konkursu miał również wziąć pod uwagę warunki funkcjonowania teatru po remoncie - chodzi o zobowiązania teatru wynikające z umowy między miastem a Unią Europejską. Umowa z UE nakłada obowiązek zrealizowania co najmniej sześciu premier rocznie i osiągniecia pułapu minimum 52 tysięcy widzów rocznie. Prognozowana wysokość dotacji dla Teatru Powszechnego na rok 2014 to 7 mln zł.

Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz ogłosiła konkurs na początku grudnia ub.r. Obecny dyrektor Teatru Powszechnego Robert Gliński ma kierować warszawską sceną do końca obowiązującego go kontraktu, czyli do końca bieżącego sezonu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji