Artykuły

Szczecin. Wieczór wspomnień o Jacku Nieżychowskim

Był bez wątpienia jedną z najważniejszych postaci powojennego Szczecina, do którego przyjechał w 1947 roku. W piątek, 31 stycznia w Operze na Zamku odbędzie "Wieczór wspomnień" poświęcony tej niezwykłej i barwnej, chociaż ciągle niedocenionej postaci.

Znamy go przede wszystkim jako artystę, inicjatora wielu ważnych przedsięwzięć kulturalnych, świetnego organizatora, śpiewaka, aktora, felietonistę, artystę kabaretowego. Ale jego życiorysie można też doszukać się stanowiska dyrektora...browaru. Był także dyrektorem szczecińskiego Technikum Eksploatacji Żeglugi i Portów.

Jacek Nieżychowski urodził się 29 stycznia 1924 roku w ziemiańskiej rodzinie herbu Pomian, której udokumentowane korzenie sięgają XIV wieku. Jego nazwisko kojarzone jest mi.in. z utworzeniem Operetki Szczecińskiej, z Festiwalem Młodych Talentów którego był inicjatorem i organizatorem, a także z niezwykle popularnym w latach 70 ub. wieku kabaretem "Silna Grupa pod Wezwaniem", który tworzył wspólnie z Tadeuszem Chyłą, Kazimierzem Grześkowiakiem, Krzysztofem Litwinem i Andrzejem Zakrzewskim.

Był człowiekiem wielu talentów i wielkiej wiedzy. Władal kilkoma językami, grał na kilku instrumentach, świetnie śpiewał (uczył się śpiewu u Ady Sari), pisał ze swadą i dowcipem, był smakoszem i znakomitym kucharzem, sportowcem (tenis, brydż) i aktywną duszą towarzystwa.

Szczecin wiele mu zawdzięcza - Operetkę, która przerodziła się w Operę, festiwale, na których rodziły się gwiazdy polskiej muzyki rozrywkowej, m.in. Czesława Niemena, Karin Stanek, Heleny Majdaniec.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji