Artykuły

Mizantrop 20 lat później

Alcest jest kardynałem, Celimena - mężatką, matką czworga dzieci. Spotykają się po 20 latach i przy­wołując zdarzenia z przeszłości, toczą kolejną niebezpieczną grę. Alcest, jak zawsze złośliwy, kry­tyczny, pełen pogardy dla innych, nie może sobie jednak poradzić z uwodzicielskim oporem Celimeny...

"Celimena i kardynał" Jacquesa Rampala opowiada o dal­szych losach bohaterów "Mizan­tropa" Moliera. Polską prapre­mierę sztuki na Scenie Prezenta­cje przygotowuje Romuald Szejd, a wystąpią Danuta Stenka i Wojciech Malajkat.

Jacques Rampal (ur. 1944 r.), satyryk i dramatopisarz francu­ski, po przerwaniu studiów filo­zoficznych wahał się pomiędzy wyborem dwóch życiowych pa­sji - rysunku i teatru. Początko­wo zajął się rysunkiem satyrycz­nym, dopiero w wieku 40 lat Rampal postanowił wrócić do te­atru. Sztuka "Celimena i kardy­nał", którą napisał w 1991 roku przyniosła mu Nagrodę im. Mo­liera. Po sukcesach na scenach francuskich grana była m.in w Kanadzie, Danii i USA.

- Jest to napisana wierszem, ale w sposób szalenie współ­czesny, kontynuacja Molierow­skiego "Mizantropa". Mimo że rozgrywa się w scenerii XIII-wiecznej, opowiada o współ­czesnych, wyobcowanych lu­dziach - mówi Romuald Szejd. - Ich związek jest ciągłą walką. Przygotowują na siebie nawza­jem zasadzki, tak jak bohatero­wie "Niebezpiecznych związ­ków". Ale to właśnie ich pod­nieca, ekscytuje. Zdają sobie sprawę, że ich związek emocjo­nalny nie może zakończyć się spełnieniem, bo wtedy mógłby natychmiast wygasnąć.

Autorem scenografii jest Marcin Stajewski, kostiumy - Zofia de Ines. autorem polskiego przekładu sztuki jest Andrzej Ozga.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji