Artykuły

Wrocław. Świętują urodziny Tymoteusza Karpowicza

We Wrocławskim Teatrze Współczesnym trwają próby zdarzenia scenicznego na podstawie fragmentu poematu Tymoteusza Karpowicza "Odwrócone światło". Reżyseruje Weronika Szczawińska. Prezentacja w niedzielę, w 92. rocznicę urodzin pisarza i dramaturga.

Wydarzenie prezentowane będzie podczas spotkania z cyklu "strefy_kontaktu_karpowicz". Wystąpią aktorzy WTW Aleksandra Dytko, Jolanta Solarz i Tomasz Orpiński oraz Krzysztof Kaliski, autor i wykonawca muzyki.

"Odwrócone światło" jest radykalnym wyzwaniem rzuconym odbiorcy. Językowa próba wyrażenia niemożliwego zostaje tu zderzona z autorską trójczłonową konstrukcją oświetlających się wzajem utworów, uwikłanych w skomplikowane odniesienia kulturowe, konfrontowane z zasadami logiki oraz pojęciami z zakresu nauk ścisłych. Słowa, brzmienia, asocjacje i reguły kompozycyjne tworzą fascynującą zagadkę; rodzaj dzieła w ruchu, które nie może zostać zdeszyfrowane do końca, ale wymaga od swojego odbiorcy nieustannej aktywności - niejako "napisania" od nowa, dla siebie, w akcie bardzo osobistej lektury.

"Przystępując do pracy nie pytamy, co Karpowicz może zaoferować teatrowi - mówi Weronika Szczawińska. - Zastanawiamy się raczej, co teatr może dać tej literaturze, jak przy pomocy instrumentów teatru dotrzeć do jej głębi. Wybierając fragment Odwróconego światła zdecydowaliśmy się na pracę nad tekstem stawiającym teatrowi silny opór. Można jednak zauważyć, że czytelnicza aktywność i wielogłosowość, wpisane w utwór Karpowicza, projektują już pewne działanie, które uczynić można podstawą zdarzenia teatralnego. Chcielibyśmy zaproponować rodzaj szczególnej, dynamicznej lektury: połączenie koncertu, scenicznej akcji i artystycznego wykładu. Chcemy nie tyle interpretować Karpowicza, co spróbować przybliżyć się do zrozumienia jego uniwersum za pomocą performatywnych narzędzi. Podstawowym hasłem organizującym naszą pracę jest "translacja" - przekład wierszy na dźwięk i ruch, próba scenicznego uwydatnienia wewnętrznych asocjacji, wydobycia choć kilku wskazówek, które pomogą zrozumieć reguły panujące w Odwróconym świetle".

Drugą część wieczoru wypełni prezentacja IV tomu "Dzieł zebranych" Karpowicza wydawanych przez Biuro Literackie.

'wtw://strefy_kontaktu_karpowicz to przedsięwzięcie wspólne Wrocławskiego Teatru Współczesnego i Biura Literackiego.

godz. 17.00-18.00 - zdarzenie sceniczne wg Odwróconego światła Karpowicza przerwa godz. 18.20-19.30 - rozmowa

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji