Artykuły

Wrocław. 92. urodziny Tymoteusza Karpowicza

We Wrocławskim Teatrze Współczesnym cykl zdarzeń oraz promocja tomu IV "Dzieł zebranych" pisarza, dramaturga i poety.

Każda próba wprowadzenia utworów poetyckich Tymoteusza Karpowicza w obszar teatru jest mierzeniem się z niemożliwym - mówi Weronika Szczawińska. - Gęste od znaczeń, asocjacji i współbrzmień teksty, konstruowane według misternych i nierzadko rygorystycznych zasad, uchylają się przed dramatyzacją rozumianą w kategoriach aktorskiej interpretacji. Tym, co teatr może utworom tego pisarza zaoferować, jest przeprowadzenie ich przez ciało i głos aktora - ucieleśnienie owego szczególnego teatru języka, powiązane z próbą usłyszenia go na różne sposoby, odkrycie znaczeń i połączeń wydarzających się poza obszarem pisma. W zdarzeniu scenicznym opartym na poemacie Odwrócone światło tekst zostanie zaprezentowany kilka razy, w kilku wariantach. Celem takiego zabiegu jest próba uchwycenia szczególnej dynamiki - współzależności struktur językowych i muzycznych.

Promocja tomu IV "Dzieł zebranych" Karpowicza wydawanych przez Biuro Literackie. Tom zawiera teksty rozproszone oraz niepublikowane. Książka jest uzupełnieniem poetyckiej twórczości wrocławskiego autora, zamyka część serii wydawniczej zbierającej jego dorobek poetycki. W rozmowie wezmą udział:

Weronika Szczawińska, reżyserka, doktorantka w Instytucie Sztuki PAN, autorka słuchowiska Dźwiękowy zapis doliny Karpowicza, które przygotowała w naszym teatrze w maju br. w ramach cyklu strefy_kontaktu_karpowicz, i które było transmitowane na żywo przez Radio Wrocław.

Jan Stolarczyk, redaktor i edytor. Redaktor naczelny Wydawnictwa Dolnośląskiego (1987-2007). Kurator spuścizny pisarskiej Tymoteusza Karpowicza, sekretarz i edytor twórczości Tadeusza Różewicza.

***

KARPOWICZ / BRODA / ROSZAK/ STOLARCZYK / SZCZAWIŃSKA 92. URODZINY TYMOTEUSZA KARPOWICZA.

15.12.2013 [niedziela].

godz. 17.00-18.00 - zdarzenie sceniczne wg Odwróconego światła Karpowicza przerwa godz. 18.20-19.30 - rozmowa

Zdarzenie sceniczne na podstawie poematu Odwrócone światło. Tymoteusza Karpowicza

Reżyseria: Weronika Szczawińska.

Obsada: Aleksandra Dytko, Tomasz Orpiński, Jolanta Solarz oraz Krzysztof Kaliski, autor i wykonawca muzyki.

Jarosław Broda, były redaktor Radia Wrocław i dyrektor Państwowego Wydawnictwa Naukowego. Obecnie dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.

Rozmowę poprowadzi Joanna Roszak, adiunkt w Instytucie Slawistyki Polskiej Akademii Nauk. Stypendystka tygodnika "Polityka" (2004), nominowana do Medalu Młodej Sztuki (2007), autorka książki-rozmów o Karpowiczu "W cztery strony naraz".

Podczas wieczoru można będzie kupić Dzieła zebrane Tymoteusza Karpowicza wydane przez Biuro Literackie.

Prosimy o telefoniczną rezerwację miejsc w Dziale Promocji, tel. 71 358 89 41, 71 358 89 53.

Cykl 'wtw://strefy_kontaktu_karpowicz jest realizowany we współpracy z Biurem Literackim we Wrocławiu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji