Artykuły

Zielona Góra. Sprostowanie Andrzeja Bucka, dyrektora Lubuskiego Teatru

11 października w "Gazecie Lubuskiej" ukazał się list Jerzego Lamenty pt. "Nie ta klapa?" jako odpowiedź na informację "Dyrektor teatru odznaczony", zamieszczoną także w "Gazecie Lubuskiej". Do e-teatru nadeszło w tej sprawie sprostowanie dyrektora Lubuskiego Teatru:

11 października w "Gazecie Lubuskiej" ukazał się list p. Jerzego Lamenty, byłego pracownika Lubuskiego Teatru. Tekst listu zawiera kilka nieścisłości, które czuję się w obowiązku sprostować.

Nieprawdą jest jakobym zlikwidował Scenę Lalkową. Połączenie zespołu lalkowego i dramatycznego w Lubuskim Teatrze w jeden, grający na wszystkich scenach, nastąpiło w sezonie 1991/92. Informację na ten temat można znaleźć na stronach odnoszących się do działalności Lubuskiego Teatru, w Almanachu Sceny Polskiej, wydawanym corocznie przez Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Pracę w zielonogórskim teatrze na stanowisku kierownika literackiego rozpocząłem 1 września 1993 r. Funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego pełnię od 16 listopada 1998 r. Nie widzę przyczyn, dla których miałbym ponosić odpowiedzialność za decyzje podejmowane przez moich poprzedników. Niemniej nie uważam tych decyzji za niewłaściwe. W naszym repertuarze zawsze znajdują się przedstawienia przeznaczone dla najmłodszych widzów. Ilość tych spektakli jest zgodna z istniejącym zapotrzebowaniem, które wynika z sytuacji materialnej odbiorców. Nawiązujemy do tradycji zapoczątkowanej przez Halinę Lubicz, założycielkę Sceny Lalkowej w Lubuskim Teatrze. Jednym z dowodów jest działalność edukacyjna dla dzieci i młodzieży, w postaci warsztatów teatralnych, które prowadzimy od kilku sezonów.

Świadczy o tym także nasz repertuar, w którym w bieżącym sezonie znajdują się następujące pozycje: "Tymoteusz Rymcimci" Jana Wilkowskiego, "Pożarcie królewny Bluetki" Macieja Wojtyszko, "Czerwony Kapturek" wg J. Středy i J. Brzechwy, "Pinokio" C. Collodiego (już ponad 100 przedstawień), sztuka D. Gellner "Detektyw, pies Bobi i lustro", "Jaś i Małgosia" J. Brzechwy, "Księżniczka na ziarnku grochu" i "Cynowy żołnierzyk" H. Ch. Andersena, grane w okresie Bożego Narodzenia w skansenie w Ochli, "Pastorałki" wg Tytusa Czyżewskiego. W przygotowaniu - "Szałaputki" Janusza Ryl-Krystianowskiego, premiera przewidziana na 30 października, na którą już teraz serdecznie zapraszamy.

Jeśli chodzi o poruszone w liście przeniesienie Muzeum Lalek - jest to decyzja przemyślana i w pełni uzasadniona. Nowe pomieszczenie jest estetyczne, czyste i już nie naraża małych widzów na pokonywanie niezliczonej ilości teatralnych schodów. Obecna siedziba Muzeum Lalek znajduje się w miejscu całkowicie dostępnym dla publiczności i ułatwiającym zwiedzanie, do którego zachęcamy i zapraszamy czytelników "Gazety".

Co do pozostałych, zawartych w liście uwag sądzę, że mają one charakter insynuacji i nie są warte komentarza.

Dr Andrzej Buck

Dyrektor naczelny i artystyczny

Lubuskiego Teatru

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji