Artykuły

Kraków. Wystawa "Helena Modrzejewska - ikona stylu"

Rekonstrukcje kostiumów Heleny Modrzejewskiej i stroje inspirowane jej ubiorami można oglądać na wystawie otwartej w sobotę w Starym Teatrze w Krakowie.

Prezentowane stroje wykonali młodzi projektanci, którzy wzięli udział w konkursie zorganizowanym przez Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie w ramach programu "Wilanów dla młodych talentów". Na wystawie można zobaczyć rekonstrukcje strojów scenicznych Modrzejewskiej wykonane na podstawie archiwalnych fotografii i współczesne ubiory inspirowane tym, co nosiła sławna aktorka.

- Oprócz umiejętności plastycznych i krawieckich ci, którzy rekonstruowali ubiory musieli znać XIX-wieczny krój. To absolutnie coś innego niż dzisiaj. Musieli mieć wyczucie kolorystyki i umiejętność wyboru tkanin, a obok wiedzy o historii ubioru, kulturze XIX wieku, musieli też dowiedzieć się, jakie upodobania miała Helena Modrzejewska - powiedziała PAP kuratorka programu "Wilanów dla młodych talentów" Maria Zielińska.

Jak podkreśliła, w trakcie programu odbywały się warsztaty, wykłady i konsultacje dla jego uczestników. Młodzi projektanci mogli też zobaczyć oryginalne kostiumy Modrzejewskiej zachowane w warszawskim Muzeum Teatralnym.

W kategorii rekonstrukcji I nagrodę zdobyła Anna Franczyk, studentka Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie, która wykonała replikę kostiumu Modrzejewskiej do roli Kamili w

"Damie Kameliowej" Aleksandra Dumasa syna.

- Wzorowałam się przede wszystkim na zachowanych fotografiach. Było ich sporo, ale czarno-białych, więc wybierając kolor szukałam inspiracji w zachowanych sukniach z tego okresu. Wybór koloru zajął mi dużo czasu, potem czekało mnie kolejne zadanie - wyhaftowanie kilkudziesięciu ptaszków i była to bardzo trudna praca - mówiła PAP Anna Franczyk.

W Krakowie można oglądać prace także pozostałych laureatów konkursu (pełna lista nagrodzonych jest dostępna na stronie Muzeum Pałacu w Wilanowie).

Ekspozycja będzie czynna w strefie BE Starego Teatru przy ul. Jagiellońskiej od soboty do 15 października, a potem od 21 do 26 października. Wstęp jest wolny.

Pokazywane w Krakowie kostiumy będą później prezentowane w Kalifornii, a pięciu laureatów konkursu pojedzie w podróż śladami Heleny Modrzejewskiej.

Wystawa to pierwsze z cyklu wydarzeń przygotowanych przez Stary Teatr w związku z przypadającą w sobotę 173. rocznicą urodzin Heleny Modrzejewskiej.

W najbliższy wtorek będzie można wysłuchać wykładu prof. Emila Orzechowskiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego, autora publikacji o aktorce, twórcy Fundacji dla Modrzejewskiej, zatytułowanego "Modrzejewska Persona".

22 i 26 października zaplanowano warsztaty, których uczestnicy poznają stroje z czasów Modrzejewskiej. Każdy otrzyma papierową lalkę, by ją ubrać w kostium sceniczny, a prowadząca zajęcia opowie o XIX-wiecznej modzie.

23 października wykład "Modrzejewska - kult i marka" wygłosi znawczyni życia wybitnej aktorki Alicja Kędziora. Dzień później zaplanowano projekcję filmu "Modrzejewska - triumf kobiety" w reż. Barbary Myszynski.

Coroczne urodziny artystki organizowane są w ramach projektu "Modjeska Now/Modrzejewska dzisiaj". Tegoroczne obchody Stary Teatr przygotował wspólnie z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, z Pracownią Dokumentacji Życia i Twórczości Heleny Modrzejewskiej przy Instytucie Kultury Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz z Fundacją dla Modrzejewskiej.

H. Modrzejewska urodziła się 12 października 1840 r. w Krakowie, zmarła 8 kwietnia 1909 w Newport Beach w Kalifornii. Jest pochowana na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Zagrała około 260 ról, w tym 35 po angielsku. Za najwybitniejsze kreacje Modrzejewskiej uznaje się m.in. szekspirowskie role Ofelii, Julii, Lady Makbet, a także Marii Stuart i Damy Kameliowej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji