Artykuły

Kraków. Urodziny Heleny Modrzejewskiej w Starym Teatrze

Cykl wy­da­rzeń "Mo­drze­jew­ska - kult i marka" przy­go­to­wał Na­ro­do­wy Stary Teatr w Kra­ko­wie z oka­zji uro­dzin swo­jej pa­tron­ki. Wy­sta­wa, warsz­ta­ty, wy­kła­dy i pro­jek­cja filmu od­bę­dą się w paź­dzier­ni­ku - mie­sią­cu, w któ­rym ak­tor­ka przy­szła na świat.

"W świecie sztuki Modrzejewska tworzyła teatr nowoczesny, wielojęzyczny i wielokulturowy, poruszający tematy istotne dla widza. Jako aktorka fascynowała sposobem gry, urodą i wdziękiem, kształtując gusty literackie i estetyczne europejskiej i amerykańskiej publiczności. Jako osoba publiczna była ambasadorem wolnej Polski, niepodległości innych narodów oraz równouprawnienia zawodowego i społecznego kobiet" - skomentowała koordynatorka wydarzeń Anna Litak.

W ramach obchodów 173. urodzin artystki Teatr udostępni wystawę "Helena Modrzejewska - ikona stylu". Będzie to prezentacja kostiumów aktorki, zrekonstruowanych przez młodych projektantów z Muzeum Pałacu w Wilanowie. Ekspozycja czynna będzie w Teatrze od 12 do 15 oraz od 21 do 26 października.

Na 22 i 26 października przygotowano warsztaty. Uczestnicy zajęć poznają stroje z czasów Modrzejewskiej. W ramach lekcji każdy otrzyma papierową lalkę, by ją ubrać w kostium sceniczny. Z kolei prowadząca zajęcia opowie o XIX-wiecznej modzie. Osoby, które najlepiej ubiorą lalkę dostana książeczkę Heleny Modrzejewskiej "Titi, Nunu i Klembolo, czyli przygody dwóch liliowych chłopczyków i psa o sześciu nogach".

Teatr zaprasza również na dwa wykłady. 15 października zainteresowani będą mogli posłuchać wykładu "Modrzejewska Persona". Wygłosi go prof. Emil Orzechowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego, autor publikacji poświęconych aktorce, pomysłodawca urodzinowych spotkań oraz twórca Fundacji dla Modrzejewskiej. Drugi wykład - "Modrzejewska - kult i marka" - odbędzie się 23 października, a przygotuje go znawczyni życia wybitnej aktorki Alicja Kędziora. Dzień później zaplanowano projekcję filmu "Modrzejewska - triumf kobiety" w reż. Barbary Myszynski.

Coroczne urodziny artystki organizowane są w ramach projektu "Modjeska Now/Modrzejewska dzisiaj". Teatr organizuje wówczas przedstawienia, koncerty, wystawy, dialogi literackie. Tegoroczne obchody krakowska instytucja przygotowała wspólnie z Muzeum Pałac w Wilanowie w Warszawie, z Pracownią Dokumentacji Życia i Twórczości Heleny Modrzejewskiej przy Instytucie Kultury Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz z Fundacją dla Modrzejewskiej.

H. Modrzejewska (właściwie Benda) urodziła się 12 października 1840 r. w Krakowie, zmarła 8 kwietnia 1909 w Newport Beach w Kalifornii. Pochowana została w Krakowie.

Zadebiutowała w amatorskiej trupie wędrownej, na scenie w Bochni, w 1861 r., objeżdżając prowincjonalne miejscowości Galicji. Spędziła trzy lata w Krakowie; w 1868 r. wyszła za mąż i przeniosła się do Warszawy. W 1876 r. wyemigrowała do USA (obywatelstwo amerykańskie otrzymała w 1883 r.).

Zagrała około 260 ról, w tym 35 po angielsku. Za najwybitniejsze kreacje Modrzejewskiej uznaje się m.in. szekspirowskie role Ofelii, Julii, Lady Makbet, a także Marii Stuart i Damy Kameliowej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji