Artykuły

Kto patronem kieleckiego teatru?

W Teatrze im. Żeromskiego jest miejsce i dla Mrożka, i dla Becketta, bez konieczności wymiany patrona - pisze Grzegorz Kozera w Gazecie Wyborczej - Kielce.

Dyrektor Piotr Szczerski chciał, żeby przed rozpoczęciem nowego sezonu wokół kieleckiego teatru zrobił się szum i znakomicie mu się to udało. Bo sam pomysł zmiany patrona, wierzę w to, nie zostanie wprowadzony w życie, nawet jeśli dyrektor traktuje go całkowicie poważnie. A pewnie tak właśnie traktuje.

Jakby powiedział profesor Pimko, Sławomir Mrożek wielkim dramaturgiem był, nikt tego nie kwestionuje. Ale przy całym szacunku i uznaniu dla urodzonego w podkrakowskim Borzęcinie autora, nie przemawiają do mnie argumenty przytoczone przez dyrektora, że słynny dramaturg lubił kielecki teatr, a jego sztuki były tu wielokrotnie wystawiane. Zmiana patrona byłaby czysto marketingowym zabiegiem - imię Mrożka miałoby uczynić teatr bardziej atrakcyjnym i nowoczesnym dla współczesnego (zwłaszcza młodego) widza. Tylko że nie patron stanowi o klasie teatru, lecz wystawiane inscenizacje, gra aktorów, repertuar itp.

Nie tylko mnie usadowiony w XIX-wiecznym budynku teatr zawsze się będzie kojarzył ze Stefanem Żeromskim, który w młodości uwielbiał - śmiem twierdzić, że bardziej niż autor "Tanga" - teatr w Kielcach. Może i to pisarz niedzisiejszy, dla niektórych wręcz nudny, znany za to w całej Polsce, a przede wszystkim pochodzący STĄD. Mnie to wystarczy. Przypuszczam, że dyskusji o nowym patronie w ogóle by nie było, gdyby w 1924 roku Żeromski nie przegrał z Reymontem wyścigu po Nagrodę Nobla. Noblisty nikt nie ważyłby się tknąć.

Co innego natomiast, jeśli Mrożek miałby zostać patronem dużej sceny. Jestem absolutnie "za", tym bardziej, że mała scena nosi imię Becketta. Obaj twórcy kiedyś się spotkali, milczeli w swoim towarzystwie i - jak to ktoś powiedział - było to najpiękniejsze milczenie świata.

W Teatrze im. Żeromskiego jest więc miejsce i dla Mrożka, i dla Becketta, bez konieczności wymiany patrona.

***

Grzegorz Kozera jest kieleckim pisarzem i poetą, autor m.in. powieści "Berlin, późne lato" i "Droga do Tarvisio". Wieloletni dziennikarz i recenzent teatralny nieistniejącego już "Słowa Ludu"

***

Kto patronem teatru?

Dyskusję na temat zmiany patrona kieleckiego teatru ze Stefana Żeromskiego na Sławomira Mrożka rozpoczął w ostatni czwartek jego dyrektor Piotr Szczerski. Wywołała burzę. Za zmianą na naszych łamał pisał już prof. Stanisław Żak.

Czekamy na kolejne opinie - tel. 41 24 98 303, e-mail: redakcja@kielce.agora.pl, w redakcji przy Rynku 16 w Kielcach. Dyskutujcie i głosujcie w naszej sondzie także na kielce.gazeta.pl oraz na naszym facebookowym profilu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji