Artykuły

Warszawa. Babel w Ateneum

- Babel jest na tyle wielki, że nie stara się być surowym sędzią, tylko kochającym ojcem, opowiadającym nam intrygujące historie z życia ludzi, żebyśmy pod ich wpływem stawali się rozumniejsi, lepsi i szczęśliwsi - powiedział "Rz" reżyser Bogdan Michalik, który przygotowuje premierę "Zmierzchu" [na zdjęciu scena ze spektaklu].

Twórczość rosyjskiego pisarza Izaaka Babla wyrastała z jego osobistych doświadczeń. Wiedzę o życiu zdobywał między ludźmi, odwiedzając różne zakątki kraju jako reporter i zaopatrzeniowiec. Poznawał również tysiące ludzkich historii, będąc urzędnikiem Ludowego Komisariatu Oświaty (co skończyło się jego rozstrzelaniem w 1940 roku).

Akcja "Zmierzchu" toczy się na początku minionego wieku na przedmieściach Odessy. Stary Mendel kocha się w młodej dziewczynie. Jego synowie - i spadkobiercy - nie zamierzają tolerować romansu ojca. Ten dramat "wydaje się być dziełem autentycznego geniuszu - pisał jego tłumacz Jerzy Pomianowski. - Należy niewątpliwie do arcydzieł literatury scenicznej. Klarowność akcji, konfliktów, charakterów i stylu jest uderzająca. Nie ma co szukać tu tonu i klimatu znanego ze sztuk należących do gatunku dramatu rodzinnego. Przerasta chyba wszystkie znane mi dzieła tego rodzaju". Postacie "Zmierzchu" to zabijaki i przekupnie, imponujący barwnością i rozmachem uczuć. Zawadiacki humor podmiejskiej ulicy miesza się z głębokim humanistycznym przesłaniem. W roli Mendla Krzyka wystąpi Marian Kociniak rozpoczynający swój czterdziesty szósty sezon w Teatrze Ateneum.

W pozostałych rolach m.in. Maria Ciunelis, Krystyna Tkacz, Marzena Trybała, Magdalena Wójcik, Sylwia Zmitrowicz, Artur Barciś, Tadeusz Borowski, Krzysztof Gosztyła, Jerzy Kamas, Jan Kociniak, Marek Lewandowski, Łukasz Nowicki, Marcin Sosnowski, Jan Janga Tomaszewski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji