Artykuły

Wiśniowy sad

Pozornie nie ma tu wielkich na­miętności. Za to jest przytłacza­jąca, duszna codzienność. Dusz­na tak, że trudno ją znieść. Ponoć Antoni Czechow nazwał "Wiś­niowy sad" komedią. Jak to u tego pisa­rza bywa, są w niej - trudne do pokaza­nia na współczesnej scenie (bo łatwo je przerysować) - elementy farsowe, ale to przede wszystkim dramat. Pokłóciłabym się z autorem o nazwę gatunku, gdyby żył. A swoją drogą, gdyby żył, ciekawe, co miałby do powiedzenia o współczesnych Rosjanach...

Bohaterami "Wiśniowego sadu" są cał­kiem zwyczajni ludzie uwikłani w kłopo­ty codzienności. Lubow Raniewska wy­jechała z Paryża, uciekając przed długa­mi. Nie rozumiem jej przewiązania do domu dzieciństwa, wszak właśnie tam uto­nął w rzece jej mały synek i od tego wspomnienia powinna uciekać. W "do­mu dzieciństwa" jest Firs, jest Ania, Szar­lota. Wszyscy przeżywają swoje - mniej­sze lub większe, ale dla nich samych nie do opanowania - dramaty.

"Bohaterowie Czechowa jakby pogo­dzili się już z tym, że życie ich nie jest takie, jakiego pragnęli. Wydaje się, że szczęśliwe życie zostało za nimi albo też zarezerwowane jest dla przyszłych po­koleń. Pragnienie szczęścia to koniecz­ność życia wspomnieniem bądź utopia, co nieuchronnie prowadzi do samoizolacji. Ciągle szukają równowagi pomię­dzy światem a sobą, między przyszło­ścią a przeszłością. Nie są bardziej skon­centrowani ani obdarzeni silniejszą wolą, niż my jesteśmy. Przeciwnie - uni­kają, podobnie jak my, gwałtownych roz­strzygnięć, brutalnych starć" - pisze w swoich zapiskach Paweł Miśkiewicz, reżyser przedstawienia. W Teatrze Pol­skim "Wiśniowy sad" był wystawiony tyl­ko raz - w 1971 roku, w reż. Marii Stra­szewskiej. W nowym przedstawieniu Ra­niewską zagra Halina Skoczyńska, Anię Monika Bolly, Warię Katarzyna Strączek na zmianę z Aleksandrą Popławską. Ro­lę Leonida Gąjewa dublować będą Igor Przegrodzki i Zygmunt Bielawski. Sceno­grafię przygotował Andrzej Witkowski, muzykę napisał Bolesław Rawski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji