Artykuły

Warszawa. Film o Danucie Szaflarskiej w kinach

10 maja do warszawskich kin trafi, współprodukowany przez TVP Kultura i Narodowy Instytut Audiowizualny, najnowszy film Doroty Kędzierzawskiej i Arthura Reinharta "Inny Świat".

"Inny Świat" to filmowa opowieść o świecie, którego już nie ma. Danuta Szaflarska jest narratorką i przewodnikiem po historii i kulturze, które ukształtowały ją jako człowieka. Oszczędna forma i zdjęcia Arthura Reinharta utrzymane głównie w czarno-białej poetyce, przeplatane archiwaliami ze zbiorów aktorki, a także kadrami z filmowych produkcji z których słynie Danuta Szaflarska - "Zakazanych piosenek", "Skarbu", "Pożegnania z Marią" czy "Pora umierać", tworzą ramę dla pełnej dygresji, wspomnień i poczucia humoru opowieści, którą dzieli się bohaterka. Przez symboliczne 97 minut filmu, które jest bezpośrednim nawiązaniem do wieku aktorki - Danuta Szaflarska w czasie powstawania filmu miała 97 lat - widzowie mają okazję zobaczyć świat widziany oczami tej wyjątkowej osobowości polskiej kultury.

Danuta Szaflarska jest niezwykłą artystką, która od lat czynnie uczestniczy w rozwoju polskiej sztuki teatralnej i filmowej. Aktorka jest aktywna zawodowo i bierze udział w wielu produkcjach zarówno teatralnych jak i filmowych, zapisując się w pamięci kolejnych pokoleń Polaków.

Cieszę się, właściwie jestem szczęśliwa. Bo jeżeli się kocha zawód i może się go wykonywać, to człowiek jest szczęśliwy - Danuta Szaflarska

Szaflarska znana jest ze swojej skromności i niechęci do osobistych wyznań. W filmie "Inny Świat" zaprasza widza do wysłuchania opowieści o ocalającej roli śmiechu, etosie aktora, o czasach okupacji, ekstremalnych przeżyciach w czasie wojny, o wolności i odwadze.

Film "Inny Świat" od 10 maja 2013 r. będzie można oglądać w następujących warszawskich kinach: kino Kultura (Krakowskie Przedmieście 21/23), kino KC (ul. Nowy Świat 6/12), kino Muranów (ul. Gen. Andersa 5), kino Luna Centrum Artystyczne (ul. Marszałkowska 28), kino Wisła (Pl. Wilsona 2), kino Antropos (Państwowe Muzeum Etnograficzne ul. Kredytowa 1). Szczegółowe informacje dotyczące godzin pokazów dostępne są w repertuarach poszczególnych kin.

Natomiast od 24 maja 2013 r. film trafi do kin studyjnych i lokalnych w innych polskich miastach.

W filmie wystąpiła: Danuta Szaflarska

Scenariusz i reżyseria: Dorota Kędzierzawska

Zdjęcia: Arthur Reinhart

Muzyka: Włodek Pawlik

Montaż: Dorota Kędzierzawska i Arthur Reinhart

Dźwięk: Dreamsound - Marcin Kasiński, Filip Krzemień

Producent: Arthur Reinhart

Produkcja: Narodowy Instytut Audiowizualny, TVP Kultura, Kid Film

Dystrybucja filmu: Narodowy Instytut Audiowizualny

Rok produkcji: 2012

Czas trwania: 97 min.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji