Artykuły

Gdańsk. Premiera filmu "Wróżby kumaka"

Między innymi Günter Grass, Krystyna Janda oraz reżyser Robert Gliński pojawią się w niedzielę [11 września] w Gdańsku na uroczystej premierze "Wróżb kumaka" - filmu, który w zeszłym roku kręcono w tym mieście.

"Wróżby kumaka" to filmowa adaptacja powieści z 1992 roku urodzonego w Gdańsku niemieckiego noblisty Güntera Grassa. Jej akcja toczy się w 1989 roku w Gdańsku. To tu poznaje się przez przypadek para głównych bohaterów: polska konserwatorka zabytków Aleksandra Piątkowska oraz niemiecki badacz sztuki Alexander Reschke. Powoli rodzi się między nimi uczucie. Postanawiają zbliżyć do siebie dwa sąsiedzkie narody i założyć Polsko-Niemieckie Towarzystwo Cmentarne, które pomoże spocząć po śmierci w Gdańsku wszystkim, którzy musieli wyjechać z tego miasta.

Film kręcony był w Gdańsku prawie roku temu; zdjęcia rozpoczęły się pod koniec września, a zakończyły na początku listopada 2004. Powstawały one między innymi koło hali targowej, na Motławie oraz w kościele Mariackim. Przez kilka dni Złota Brama obwieszona była czerwonymi flagami ze swastykami; była to dekoracja do sceny retrospektywnej, w której bohater przypomina sobie wjazd Hitlera do miasta.

"Wróżby kumaka" wyreżyserował Robert Gliński, autor między innymi "Niedzielnych igraszek", "Wszystkiego co najważniejsze" oraz "Cześć, Tereska". Za te dwa ostatnie filmy Gliński zdobył Złote Lwy - Grand Prix Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. "Wróżby kumaka" wystartują również w konkursie rozpoczynającego się już w poniedziałek tegorocznego festiwalu i wymieniane są wśród najpoważniejszych kandydatów do nagrody głównej imprezy. Występuje w nich cała plejada gwiazd. W główne role wcielają się Krystyna Janda oraz urodzony w Gdańsku Niemiec Matthias Habich. Poza nimi występują: Krzysztof Globisz, Zbigniew Zamachowski, Marek Kondrat i Mirosław Baka, aktor teatru Wybrzeże. Jednym ze współautorów scenariusza do filmu był gdański pisarz Paweł Huelle.

"Wróżby kumaka" można nazwać filmem gdańskim nie tylko dlatego, że tutaj toczy się jego akcja i tu był kręcony. Miasto Gdańsk jest współproducentem filmu; magistrat wsparł realizację filmu kwotą 500 tys. zł. Jest to pierwsza - i jak na razie jedyna - taka sytuacja w Polsce. W zamian do kasy miejskiej wpłynie 4 procent dochodów, jakie przyniosą "Wróżby kumaka". Jednak trudno mówić tu o inwestycji; celem dofinansowania produkcji jest przede wszystkim promocja miasta, które w filmie Glińskiego gra jedną z głównych ról.

Niedzielna oficjalna premiera "Wróżb kumaka" w kinie Neptun będzie pokazem zamkniętym. Jednak już kilka dni później trójmiejscy widzowie będą mogli obejrzeć ten film w gdyńskim kinie Silver Screen, w ramach projekcji XXX Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych (pokazy filmu: czwartek 15 września o godz. 18, piątek 16 września o godz. 15 oraz sobota 17 września o godz. 10.30. Bilety 13 i 16 zł). Do normalnej dystrybucji kinowej "Wróżby kumaka" wejdą od 23 września

Na zdjęciu: Krystyna Janda i Matthias Habich na planie filmu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji