Artykuły

Urzędnik też człowiek

Premiera zaplanowana jest jeszcze przed wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej - 4 kwietnia w Teatrze Kameralnym.

Twórcy spektaklu zgodnie zapewnia­ją, że są zwolennikami wstąpienia Pol­ski do Unii Europejskiej, dlatego o rok opóźnili datę premiery, bo - jak mówią - obawiali się, że spektakl mógłby wpły­nąć na wyniki zeszłorocznego referen­dum europejskiego. - To sztuka o tym, co robią urzędnicy, gdy zdarzy im się rozluźnić krawat albo gdy wyłączą ka­mery telewizyjne. Trochę sobie z nich kpimy, ale to nie kpina zaprawiona żół­cią, tylko z przymrużeniem oka - mówi jeden z aktorów Paweł Okoński.

Akcja komedii toczy się w eleganckim mieszkaniu w Paryżu, gdzie spotykają się urzędnicy Komisji Europejskiej. Roz­mawiają o problemach w rolnictwie i ekologii, ale przy okazji śledzimy ich przygody z kobietami. Główny bohater sir Clive Partigde jest wyższym urzęd­nikiem Brytyjskiej Komisji Wspólnego Rynku. Należy do Ligi Obrony Moral­nej. Zależy mu na nieposzlakowanej opi­nii, bo to jest warunkiem awansu. Musi więc ukryć to, że prowadzi podwójne ży­cie. - Taylor opisuje klasyczne perype­tie z żonami i kochankami w przerwie między jednym a drugim posiedzeniem - mówi Okoński.

- Ten spektakl to rodzaj światełka w tu­nelu dla naszych polityków, że w Unii Europejskiej nie tylko się pracuje, ale jest także czas wolny - żartuje reżyser spektaklu Marcin Sławiński. - Człowiek jest tylko człowiekiem. Urzędnik też człowiek.

W spektaklu zobaczymy aktorów Tea­tru Polskiego, m.in. Aldonę Struzik, Woj­ciecha Dąbrowskiego i Pawła Okońskie­go. Spektakl jest koprodukcją teatrów Po­niedziałkowego i Polskiego. Powstał dzięki mecenatowi Grupy Lucas.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji