Artykuły

Wrocław. Pojutrze pogrzeb Tymoteusza Karpowicza

Samolot z ciałem wybitnego poety Tymoteusza Karpowicza wylądował w niedzielę, 31 lipca na krakowskim lotnisku Balice. Trumna zostanie przewieziona do Wrocławia, gdzie w środę poeta zostanie pochowany. Karpowicz zmarł przed miesiącem w Chicago w wieku 83 lat.

- Poeta nie zostawił testamentu, nie miał też rodziny. Dlatego władze Wrocławia podjęły starania, aby go pochować w mieście, z którym był związany. Już rok temu namawialiśmy Karpowicza do powrotu do Wrocławia na stałe, ale nie zdążyliśmy - powiedział PAP dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego we Wrocławiu Jarosław Broda.

Poeta zostanie pochowany w Alei Zasłużonych Cmentarza Osobowickiego we Wrocławiu. Pogrzeb rozpocznie się w środę o 13.00. Tego samego dnia o 17.00 w kościele uniwersyteckim odprawione zostanie nabożeństwo żałobne.

Urodzony w 1921 roku na Wileńszczyźnie Karpowicz - poeta, dramaturg, tłumacz i teoretyk literatury - nazywany był mistrzem polskiej poezji lingwistycznej i ostatnim wielkim modernistą. Był wykładowcą na polonistyce w Uniwersytecie Wrocławskim. Z Polski wyjechał w 1973 roku, od 1974 mieszkał w USA, gdzie do czasu przejścia na emeryturę był profesorem uniwersytetu w Chicago.

Na zdjęciu: Tymoteusz Karpowicz.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji