Artykuły

Bydgoszcz. "Lubiewo" zwycięzcą 11. Festiwalu Prapremier

Spektakl "Lubiewo" z Teatru Nowego w Krakowie zdobył główną nagrodę zakończonego w Bydgoszczy 11. Festiwalu Prapremier, za bezkompromisowe i artystycznie oryginalne przełamanie tabu w przedstawianiu atrakcyjnego medialnie tematu.

Jury XI Festiwalu Prapremier Bydgoszcz 2012 w Teatrze Polskim w Bydgoszczy w składzie:

Aleksandra Semenowicz, Jacek Cieślak, Krzysztof Domagalik, po obejrzeniu jedenastu spektakli konkursowych, na posiedzeniu końcowym w dniu 7 października 2012 postanowiło przyznać następujące wyróżnienia:

Wyróżnienie honorowe dla twórców spektaklu "Awantura warszawska" z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Honorowe wyróżnienia aktorskie dla: Elżbiety Okupskiej za rolę Ordynatorki w spektaklu "Położnice szpitala św. Zofii"

Małgorzaty Trofimiuk za rolę Pielęgniarki w spektaklu "Wszyscy święci"

Marka Tyndy za rolę Adama/Ewy w spektaklu "Ciała obce".

Jury przyznało następujące nagrody:

Nagrodę aktorską w wysokości 2500 zł za rolę córki w spektaklu "Zbrodnia" Teatru Polskiego w Bielsku-Białej - Jaśminie Polak.

Nagrodę aktorską w wysokości 2500 zł za rolę Lukrecji w spektaklu "Lubiewo" z Teatru Nowego w Krakowie - Pawłowi Sanakiewiczowi.

Nagrodę w wysokości 3000 zł za za reżyserię spektaklu "Zbrodnia" z Teatru Polskiego w Bielski-Białej - Ewelinie Marciniak.

Nagrodę w wysokości 6000 zł dla autorów spektaklu "Wszyscy święci" z Teatru Polskiego w Bydgoszczy - Wojciechowi Farudze i Jarosławowi Jakubowskiemu.

Nagrodę w wysokości 7000 zł za oryginalne wykorzystanie formy musicalowej dla przekazania ważnych społecznie treści w spektaklu "Położnice szpitala św. Zofii" - Monice Strzępce i Pawłowi Demirskiemu.

Grand Prix XI Festiwalu Prapremier Bydgoszcz 2012 w wysokości 9000 zł otrzymał spektakl "Lubiewo" z Teatru Nowego w Krakowie na podstawie książki Michała Witkowskiego w reżyserii Piotra Siekluckiego w obsadzie: Janusz Marchwiński, Mikołaj Mikołajczyk, Teofil Pietroń, Paweł Sanakiewicz i Krystyna Czubówna (głos). Za bezkompromisowe i artystycznie oryginalne przełamanie tabu w przedstawianiu atrakcyjnego medialnie tematu.

***

- Z naszych obserwacji wynika, że w ciągu roku, na polskich scenach, pokazywanych jest od 60 do 80 spektakli prapremierowych, dotyczących różnych tekstów. Coraz większą cześć tego stanowią teksty polskie, co nas bardzo cieszy i to one są chyba tym, co jest najpiękniejsze i najciekawsze - powiedział Paweł Łysak, dyrektor Teatru Polskiego w Bydgoszczy i Festiwalu Prapremier.

Jak podkreślił, w jego ocenie ubiegły sezon był pierwszym, w którym nowe polskie teksty, "dobre i wartościowe" zdominowały krajowe sceny.

- Od pewnego czasu ważnym tematem jesteśmy my, Polska, polskie społeczeństwo: tematy historyczne, tożsamościowe, rozliczenia z historią i teraźniejszością. Do niedawna powstawało dużo adaptacji, była moda na "przepisywanie" tekstów, ale to trochę odchodzi, a coraz więcej powstaje tekstów pisanych dla teatru czyli - po prostu - sztuk teatralnych, choć może już nie do końca są one takie, jak kiedyś, z typową fabułą i akcją rozgrywającą się w "saloniku" - zaznaczył dyrektor festiwalu.

Tydzień po zakończeniu festiwalu, 16 października, rozpocznie się jego "Międzynarodowy aneks". W jego trakcie zaprezentowany zostanie prapremierowy spektakl Teatru Polskiego w Bydgoszczy oraz związane z nim imprezy parateatralne.

W tym roku Teatr Polski pokaże "Truskawkową niedzielę" w reżyserii Grażyny Kani. Przedstawienie realizowane jest we współpracy z niemieckim teatrem Landesbuehne Niedersachsen Nord GmbH z Wilhelmshaven.

Tematem spektaklu będą kontrowersje dotyczące tzw. Krwawej Niedzieli w Bydgoszczy, czyli wydarzeń z pierwszych dni II wojny światowej, podczas których doszło do zbrojnych starć polskich i niemieckich mieszkańców Bydgoszczy, czego następstwem były czystki wśród ludności polskiej dokonane przez żołnierzy niemieckich. Wśród polskich i niemieckich historyków wciąż nie ma zgody co do oceny i przebiegu tych zdarzeń.

(PAP)

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji