Artykuły

Łódź-Lipce. Szytenchelm fetuje Reymonta

Po raz ósmy w Łodzi i Lipcach Reymontowskich obchodzony będzie dzień Władysława Reymonta. Sprawcą całodniowej akcji artystycznej pod nazwą "Dzień Reymonta M/S 2005" jest Studio Teatralne "Słup", a jej pomysłodawcą i realizatorem - Marcel Szytenchelm.

Tegoroczna impreza odbędzie się 9 lipca. Akcja rozpocznie się w Łodzi o godz. 12 przed Jagiellońskim Ośrodkiem Kultury przy ul. Wspólnej 6 (na terenie Spółdzielni Mieszkaniowej im. Władysława Jagiełły, która obchodzi 10-lecie). Na nowo powstałej plenerowej scenie odbędzie się widowisko "Wesele Boryny" w wykonaniu Centralnego Zespołu Regionalnego im. W. Reymonta z Lipiec oraz występ chóru dziecięcego "Stokrotki" z Kanady, działającego pod patronatem tamtejszej Fundacji im. W. Reymonta.

- 30-osobowy chór dzieci koncertował ponad 400 razy na całym świecie, kultywując chlubne tradycje śpiewacze wśród całej Polonii kanadyjskiej - podkreśla Marcel Szytenchelm.

Po tej części imprezy 60 taksówek przewiezie jej uczestników na dworzec Łódź Fabryczna. Tam o godz. 15 wszyscy wsiądą do pociągu retro - parowozu i muzealnych wagonów osobowych z lat 1880-1920 - z czasów Ziemi Obiecanej i pojadą nim do Lipiec Reymontowskich.

- W trakcie podróży przewidujemy śpiew, muzykę i konkursy literackie związane z twórczością pisarza - zapewniają organizatorzy.

W Lipcach na estradzie przy stawie wystąpią m.in. chór dziecięcy "Stokrotki", zespół folkowy Redlin, Okaryna oraz Studio Teatralne "Słup". Późnym wieczorem występy przeniosą się na dziedziniec Muzeum im. W. Reymonta. Tam będzie można zobaczyć nowy kompleks muzealny - rekonstruowaną zagrodę wiejską z dawnych lat.

Głównymi imprezami kilkugodzinnego pobytu w Lipcach Reymontowskich będą "Reymontowska Biesiada Muzyczna" i "Dyskoteka Reymontowska". Nad ranem 10 lipca widzowie i artyści wrócą tym samym pociągiem retro do Łodzi.

- Warunkiem uczestnictwa w części wyjazdowej imprezy jest wcześniejsze zgłoszenie się pod numer telefonu (42) 673-35-99 oraz strój z epoki, czyli z czasów "Ziemi obiecanej" i "Chłopów" - dodaje Marcel Szytenchelm. - Mam nadzieję, że nasza impreza jest doskonałą formą ożywienia świata tamtych lat, promocją artystycznej Łodzi i Lipiec, a także wspólną zabawą różnych pokoleń.

Na zdjęciu: Dzień Reymonta, Lipce Reymontowskie 2004 r.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji