Artykuły

Norwid u Havla

Rzadko zdarza się teatrom grywać sztuki dla prezydentów państw. Jeszcze rzadziej dla prezydentów, którzy są autorami tych sztuk.

Właśnie to zdarzy się dzisiaj Teatrowi Norwida z Jeleniej Góry, który w reprezentacyjnym Pałacu Sztuki Akropolis w Pradze przed prezydentem Republiki Czeskiej Vaclavem Havlem zaprezentuje jego dwie jednoaktówki: "Audiencję" i "Wernisaż". Ich premiera odbyła się 4 października na Małej Scenie Teatru Norwida w Jeleniej Górze.

Pisząc te niewielkie sztuki, Havel nie był jeszcze prezydentem Czech, a opozycyjnym dramaturgiem. Po spacyfikowaniu Praskiej Wiosny przez interwencyjne wojska Układu Warszawskiego partyjne komitety i bezpieka nie tylko zamknęły pisarzom, artystom czy naukowcom szansę kontaktu z widzami, słuchaczami i czytelnikami, ale zadbały, by żyli oni w nędzy. Właśnie doświadczenia czeskich inteligentów, uznanych po 1968 roku przez komunistyczne władze za wrogów socjalizmu, są tworzywem sztuk Havla. Specyficzne czeskie poczucie humoru, którego kwintesencją są "Przygody dobrego wojaka Szwejka" Haszka, jest u Havla obroną przed zakneblowaniem i upokorzeniem.

Kiedy Czechosłowacja odzyskała wolność, sztuki Havla, znane wcześniej nielicznym czeskim czytelnikom z samizdatów, odniosły wielki sukces sceniczny w ojczyźnie pisarza, który w tym czasie stał się politykiem. W Polsce sztuki Havla znane były też najpierw z podziemnych wydawnictw, a dopiero potem ze scen. W Jeleniej Górze, mieście, z którego do Pragi jest dwa razy bliżej niż do Warszawy, sztuki Havla widzowie zobaczą po raz pierwszy. Reżyserem obu sztuk jest Andrej Krob, były dysydent, założyciel Teatru Na Tahu. Poza teatrem Krob pracuje także dla czeskiej telewizji, przygotowując m.in. programy dokumentalne i poetyckie. Scenografia jest dziełem Jana Duśka, czeskiego malarza współpracującego z teatrami w Czechach, Niemczech i Szwecji.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji