Artykuły

Wolność jako pułapka

"Wolność jest pułapką" - to słowa jednego z bohaterów "Zie­mi niczyjej", najnowszego spek­taklu Teatru Ósmego Dnia. Wol­ność może być pułapką, nie tylko dla jednostki, ale również dla te­atru zaangażowanego, którego istotą jest mówienie "nie" zastanej rzeczywistości.

Gdy w 1964 roku Lech Raczak zakładał Teatr Ósmego Dnia" nie spodziewał się chyba, że spośród licznych ówczesnych awangardo­wych teatrów studenckich, wła­ściwie tylko jego teatr, po blisko 30 latach, nie zatraci pierwotne­go charakteru. Mówiono wtedy o poznańskiej grupie: teatr poli­tyczny, podziemny, awangardowo-ludowy. Od lat 80. otaczała ich aura martyrologii - zakaz wy­stępów publicznych, fałszywe oskarżenia milicji (np. o pobicie konduktora), najpierw brak ze­zwolenia na wyjazd za granicę, potem przymusowa emigracja.

Pobyt za granicą stał się spraw­dzianem artystycznej wartości te­atru. Dowodem na to, że udało im się zaistnieć na trwałe w Euro­pie, są liczne nagrody na między­narodowych festiwalach.

"Ziemia niczyja" jest wynikiem emigracyjnych doświadczeń ze­społu. Spektakl jest jakby dal­szym ciągiem opowieści o sumie­niu i moralności jednostki, żyją­cej w państwie totalitarnym. Tyl­ko że teraz mur oddzielający to, co wolne od tego, co żyje w nie­woli, nie istnieje. Pozostała tylko "ziemia niczyja", czyli miejsce w świadomości człowieka, które po­wstało wskutek życia po tej, a nie tamtej stronie. Sumienie, pamięć, doświadczenia powodują, że Du­chy Europy - bohaterowie spek­taklu - nigdzie nie mogą znaleźć spokoju. Rodzi się tęsknota za in­nym światem, do którego można uciec kolorowym balonem.

Spektakl jest sprawnie i cieka­wie zrealizowaną teatralnie opo­wieścią, która jednakże nie wno­si nic nowego, nie stawia żadnych pytań, nie wzbudza emocji u wi­dzów, zwłaszcza młodych. Ogląda się to przedstawienie z szacun­kiem należnym legendzie polskie­go teatru awangardowego, ale tylko z szacunkiem. Lech Raczak nie chce zdradzić tajemnicy spek­taklu, właśnie przygotowywanego przez zespół. Może uda im się uniknąć "pułapki wolności".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji