Artykuły

Piotr Wyszomirski o nominacjach Sztorm Roku 2011

Adam Nalepa znokautował wszystkich i choć nie dostanie Sztormu, to słusznie zgarnie worek innych nagród i wyróżnień. Na najwyższe wyróżnienie zasługiwał też duet Weissów: Izadora za "Święto wiosny" i Marek za "Salome" - Piotr Wyszomirski, redaktor naczelny "Gazety Świętojańskiej" ocenia nominacje do nagrody Sztorm Roku 2011.

To nie był najlepszy rok. Oprócz największego rozczarowania w postaci przegranej w wyścigu o ESK 2016, najbardziej martwi mnie niska temperatura życia kulturalnego, milczenie autorytetów, brak krytyki z prawdziwego zdarzenia i tragiczny wpływ polityki na kulturę w Dwójmieście (Trójmiasta już nie ma). Nikt już zaciekle nie kłóci się o wartości, brakuje oryginalnych sądów, młodzi nie walczą ze starymi, ważniejsze są osobiste rozgrywki lub finansowe (reklamowe) uzależnienia, dominuje samozadowolenie i wszechobecny lans. Takie otoczenie nie ułatwia tworzenia sztuki.

Teatr

Adam Nalepa znokautował wszystkich i choć nie dostanie Sztormu, to słusznie zgarnie worek innych nagród i wyróżnień. Przed szarżą reżysera "Nie-boskiej komedii" na najwyższe wyróżnienie zasługiwał duet Weissów: Izadora za "Święto wiosny" i Marek za "Salome" [na zdjęciu]. Każde spotkanie z wyobraźnią Wojciecha Misiury jest przeżyciem niebanalnym ("Sen"), a Zbigniew Brzoza podczas drugiej wizyty na Wybrzeżu znowu wykonał kawał dobrej roboty ("Sprawa operacyjnego rozpoznania").

Literatura

Cieszy mnie, że po wielu latach przerwy do pisania wrócił Jerzy Stachura.

Muzyka

Rok należał do Mikołaja Trzaski, a do nagranych płyt dodałbym muzykę do skandalicznie pominiętej "Róży", najlepszego filmu na zeszłorocznym FPFF. Trzymam kciuki za trójmiejskie talenty, może wreszcie ktoś się przebije. Najbliżej jest Trupa Trupa, najświeższym objawieniem Shipyard, liczę na Drillera i Brightless, nowy zespół Marzeny Drzeżdżon.

Organizator i wydarzenie

Zacznę od dygresji - wydaje mi się, że nagrody powinny przede wszystkim promować artystów z Pomorza, ale jeśli można typować imprezy zewnętrzne lub z udziałem artystów zagranicznych, w tym z dawnego NRD, oto moje typy.

Największym wydarzeniem roku były dla mnie występy zespołu Rammstein. Drugim z kolei wystawa Gilberta & George'a, najpopularniejszych na świecie artystów współczesnych. Do formy wrócił Festiwal Szekspirowski, Wybrzeże Sztuki i FETA powinny dostać zdecydowanie większe środki. Festiwali oraz imprez powinno być mniej, postawić należy na jakość.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji