Artykuły

Łódź. Adam Brodzisz na wystawie o amantach kina

Kilkadziesiąt fotografii jednego z największych amantów polskiego kina przedwojennego Adama Brodzisza oglądać można na wystawie, która we wtorek otwarta zostanie w Muzeum Kinematografii. To pierwsza ekspozycja z cyklu wystaw poświęconych największym gwiazdom polskiego kina przedwojennego.

- Aktorzy kina przedwojennego są bardzo często zapomniani, a w związku również z cyfryzacją, odnawianiem tych filmów, chcielibyśmy przypomnieć te największe postacie. Zaczynamy od aktorów, największych amantów - powiedział PAP Piotr Kulesza z Muzeum Kinematografii.

Cykl inauguruje prezentacja fotografii Adama Brodzisza. Łódzkie muzeum posiada bowiem prawdopodobnie największą kolekcję fotografii tego aktora, podarowaną przez jego bratanicę.

- Na ekspozycji prezentujemy ok. 40 wyselekcjonowanych zdjęć, pokazujących aktora w jego największych rolach, jego najbardziej popularną twarz - dodał Kulesza.

Bohaterami kolejnej wystawy z tego cyklu prawdopodobnie będą: Eugeniusz Bodo i Adolf Dymsza. "Chociaż Adolf Dymsza nie był amantem, ale chcielibyśmy pokazać jego postać z Eugeniuszem Bodo, ponieważ grali razem w wielu filmach, tworząc niezapomniane kreacje. Chcemy zderzyć ze sobą te dwie postacie" - zaznaczył.

W dalszych planach są ekspozycje poświęcone m.in. największym kobiecym gwiazdom polskiego kina do 1939 roku, m.in. Poli Negri czy Jadwidze Smosarskiej. Wystawę "Amanci Polskiego Kina. Adam Brodzisz" będzie można oglądać w łódzkim muzeum do 4 marca.

Adam Brodzisz urodził się w 1906 roku we Lwowie. Zadebiutował w 1928 roku w filmie Janusza Stara "Przeznaczenie", a rok później otrzymał pierwszą dużą rolę w filmie "Z dnia na dzień" Józefa Lejtesa, od którego zaczęła się jego kariera. Przed II wojną wystąpił jeszcze w osiemnastu filmach tj. "Wiatr od morza", "Dziesięciu z Pawiaka", "Uroda życia", "Rapsodia Bałtyku" czy "Bogurodzica".

W 1930 roku ożenił się z Marią Bogdą (Janiną Kopaczek) również aktorką i gwiazdą polskiego kina. Byli małżeństwem 51 lat. Brodzisz będąc członkiem Armii Krajowej wziął udział w Powstaniu Warszawskim, za co został odznaczony Warszawskim Krzyżem Powstańczym.

Po wojnie wystąpił jedynie w dwóch filmach "Czarcim żlebie" i "Trzech startach". Pracował w teatrze objazdowym, z którym w 1961 roku wraz z żoną wyjechał na tournee po Stanach Zjednoczonych. Oboje nie wrócili już do Polski i osiedli na stałe w Kalifornii. Adam Brodzisz zmarł 9 listopada 1985 roku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji