Artykuły

Łódź. Henryk Wars bohaterem festiwalu muzyki filmowej

Wernisaż wystawy fotosów, plakatów i programów przedwojennego kina polskiego oraz rysunków i karykatur autorstwa kompozytora Henryka Warsa zainaugurował w piątek w Muzeum Kinematografii w Łodzi, VIII Festiwal Muzyki Filmowej.

W programie trzydniowej imprezy znalazły się m.in. koncerty oraz projekcje filmów z muzyką bohatera imprezy - Henryka Warsa. Specjalnymi gośćmi Festiwalu będą m.in. syn kompozytora Robert Wars, córka Danuta oraz Irena Anders, która po wojnie śpiewała piosenki Warsa dla polskiej emigracji w Londynie.

W piątkowy (3 czerwca) wieczór najsłynniejsze przeboje kompozytora w koncercie "Zapomniana melodia" przypomną młodzi aktorzy z towarzyszeniem "WARStetu" Pawła Serafińskiego.

W sobotę (4 czerwca) wydarzeniem Festiwalu będą prapremierowe wykonania nieznanych utworów Henryka Warsa, który - już po wyjeździe do Stanów Zjednoczonych - komponował też muzykę symfoniczną. W koncercie w Filharmonii Łódzkiej wystąpią: Anna Cymmerman -sopran, Marek Żebrowski - fortepian, oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego.

W niedzielę (5 czerwca) - na zakończenie festiwalu - zaplanowano spotkanie muzyczne "Jazzowe klimaty według Warsa" w wykonaniu Krzesimira Dębskiego, Pawła Serafińskiego i grupy SurpriseS, a w Muzeum Kinematografii projekcję filmu "Na Sybir" z 1930 roku w reż. Henryka Szaro.

Przez wszystkie festiwalowe dni w kinie "Polonia" będzie można oglądać przedwojenne filmy z muzyką Warsa, m.in. "Manewry miłosne", "Szpieg w masce" i "Znachor".

Henryk Wars urodził się w 1902 roku w Warszawie; zmarł w 1977 roku w Los Angeles. Był kompozytorem muzyki filmowej, autorem piosenek kabaretowych, pianistą, dyrygentem orkiestr symfonicznych, jazzmanem. Skomponował muzykę do blisko 50 polskich filmów w latach 1930-1946, m.in. do "Manewrów miłosne",

"Jaśnie Pana szofera", "Szpiega w masce", "Pani minister tańczy" oraz "Znachora". Od 1947 roku kompozytor mieszkał w Los Angeles, gdzie tworzył muzykę do filmów i seriali amerykańskich, pisał również dla wielkich gwiazd estrady, m.in. Doris Day i Brendy Lee.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji